Tur Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2
1548

Tur satın alırken dikkat edilmesi gereken birkaç ufak nokta var. Ancak eğer gözünüzden kaçırırsanız sıkıntısı büyük olacağından, hayal kırıklığına uğramamak için almanız gereken tedbirleri bilmeniz gerekiyor. Sözleşmenin yazılı olarak yapılması bir zorunluluk olup bu sözleşmenin mutlaka seyahat başlamadan önce yapılması ve bir nüshasının da tüketiciye verilmesi gerekiyor. Doğru bir sözleşmede sözleşme taraflarının, isim, unvan, açık adres, telefon ve varsa diğer erişim bilgilerinin yanı sıra, hareket, dönüş tarihi ve saatleri ile kesintiler dahil seyahatin süresi açıkça belirtilmeli.

Tur Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paket Tur Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Paket Tur Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seyahat acentesi TÜRSAB üyesi mi?

Öncelikle, bir tur satın alırken dikkat edilmesi gereken ilk şey, yola çıkmaya karar verdiğiniz şirketin, TÜRSAB’a üye olup olmadığı. Yasa gereği (1618 sayılı) içinde ulaştırma, konaklama, rehberlik hizmetlerinden biri veya birkaçı bulunan spor, toplantı, eğlence gibi her türlü organizasyonu kapsayan faaliyetleri ancak TÜRSAB üyesi seyahat acenteleri yapabilir.  Dernekler, vakıflar, kulüpler, okullar, resmi ve özel kurumlar TÜRSAB üyesi seyahat acentesi olmaksızın tur ve diğer organizasyonları yapamaz. Bunu www.tursab.org.tr linkinden kontrol edebilirsiniz.

Gezi programı ile ilgili temel bilgiler açıkça belirtilmiş mi?

Gezi sırasındaki duraklama yerleri ve nakil bağlantıları dahil seyahatin güzergahı, ulaşım araçlarının cinsi, konaklama yeri ve sınıfı, bunların süreleri, yemek öğün sayısı, varsa rehber ve ücreti ile aldığınız hizmete dahil diğer hizmetlere ilişkin bilgileri dikkatle kontrol edin.

Turun ayrıntılı programı var mı? (Gezilecek, görülecek yerler, müzeler, ören yerleri vs.)
Gezi ücretine dahil olan ve dahil olmayan hizmetler tek tek belirtilmiş mi?
Müze ve ören yeri ücretleri gezi ücretine dahil mi? (Dahil değilse ne kadar ödeyeceğiniz belirtilmiş mi?)
Programda kaç tane ekstra tur var ve bunların ücreti ne kadar? (Bunlara katılım zorunlu mu?)
Seyahat süresince sizin için gerekli giysi ve malzeme listesi programda belirtilmiş mi?
Seyahat programında yazılan tüm yerlerin gezilmesi için yeterli zaman ayrılmış mı? (Öğle ve akşam yemeklerini zamanında ve ideal sürede yiyebilecek misiniz?)

Ulaşım ile ilgili temel bilgiler açıkça belirtilmiş mi?

Paket Tur Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler, Ulaşım
Paket Tur Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler, Ulaşım

Tur satın alırken yapılması gerekenlerden ulaşım kalemi de en önemli noktalardan. Hareket ve dönüş tarihleri/saatleri dışında ulaşım hizmetinin uçakla verildiği hallerde uçuşunuzun tarifeli seferle mi yoksa charter sefer olarak da anılan tarifesiz seferle mi yapılacağına ve hangi havayolu şirketiyle yapılacağı çok önemli. Zira tarifesiz uçuş içeren paket turlarda hareket ve dönüş saatleri/tarihleri sıklıkla değişiyor ya da değiştiriliyor. Bu durumda ise seyahat acenteleri tarifesiz uçuş olduğu gerekçesiyle sorumluluktan kaçınıyor.

Hangi araçla seyahate çıkacağınız belirtilmiş mi? (Otobüs, midibüs, minibüs, tren, uçak, gemi vs.)
Yurtdışına çıkıyorsanız, hangi havayolu veya hangi gemi ile seyahat edeceğiniz programda belirtilmiş mi? İndiğiniz şehir veya ülke içerisindeki ulaşımın hangi tür araçlarla sağlanacağı belirtilmiş mi?

Konaklama ile ilgili temel bilgiler açıkça belirtilmiş mi?

Tur satın alırken otelin kaç yıldızlı olduğunu, banyo/wc gibi bölümlerin odada yer alıp almadığını, odada bulunan klima, TV, kasa, mini-bar gibi detayların bulunup bulunmadığını öğrenin. Özellikle Avrupa’daki konaklama tesisleri Türkiye’dekilere göre hayli eski ve bakımsız olduğundan acentenin size belirtmiş olduğu yıldız sayısı ya da teknik özellikler sizi yanıltmasın.

Seyahat boyunca konaklama yapılacak otellerin adları, yıldızları veya özellikleri belirtilmiş mi? (Yarım pansiyon, tam pansiyon, oda kahvaltı mı?)
Aynı bölgeye ilan edilen iki tur arasındaki (Konaklama, gezilecek yerler, ekstra rotalar) farkı tespit edin.

Tur ücreti ve ödeme seçenekleri ile ilgili temel bilgiler açıkça belirtilmiş mi?

Paket Tur Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler, Tur Ücreti
Paket Tur Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler, Tur Ücreti

Paket turun Türk Lirası olarak vergiler dahil fiyatı ve ödeme şekli, peşinat tutarı, ödeme planı ve ödenecek olan bedelin ne şekilde ödeneceğine dair hususlar sözleşmede açıkça belirlenmiş olmalı. Burada öne çıkan husus seyahat bedelinin mutlak surette ‘her şeyin dahil olduğu bedelle’ belirlenmiş olması. Konaklama içeren veya 24 saati aşan seyahatlerde ‘seyahat sigortası’ da bedele dahil edilmiş olarak düzenlenmek zorunda. Acenteden mutlaka seyahat sigortası sertifikanızı isteyin.

Gezi ücretine dahil olan ve olmayan tüm hizmetler için toplam ne kadar tutar ödeyeceksiniz?
Erken rezervasyon indirimleri var mı? Taksit olanakları nelerdir? (Hangi banka kartlarıyla ödeme yapabileceğinizi ve hangisinin o dönemde size avantaj sağladığını öğrenin.)
Kayıt yaptırdığınız tur için en son ne zaman ücret kesintisi yapılmadan iptal edebileceğiniz belirtilmiş mi?
Tek oda vs gibi konaklama farkı belirtilmiş mi?
Kaç kişi kayıt yaptırdığında turun gerçekleşebileceğini, yeterli çoğunluk sağlanamazsa turun iptalini en geç ne zaman olduğu belirtilmiş mi?
Turda iptal, erteleme, vize reddi gibi şartları ödeme yapmadan önce sorup öğrenin.
Yaptığınız ödemelerin makbuzlarını, imzalı ‘Tur Kayıt Formu’nu acentenizden isteyin.
TÜRSAB sigorta şartlarını okuyun ve eğer ek teminat istiyorsanız bunu acenteden talep edin.

Yurtdışı turlar için ayrıca dikkat etmeniz gereken noktalar neler?

Yine tur satın alırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de yurtdışı turlar için ayrıca dikkat etmeniz gereken noktalardan ilki, seyahat sigortanızın içeriğini dikkatle okuyup anlamanız. Hangi risklere karşı sigortalı olduğunuzu öğrenip poliçenizi mutlaka alın. Diğer yandan önemli günlere denk gelen (Yılbaşı, sömestr, bayram vs.) seyahat paketlerinde, aynı isimle ilan edilen iki tur arasında konaklama gün sayısı ve gezdirilecek yerler farkı olabilir. Gün gün seyahat programlarını inceleyin ve farkı olup olmadığını mutlaka sorun.

Kur hesabı nasıl yapılıyor?
Vize ücreti yazılmış mı?
Turda rehberlik, liderlik hizmetlerinin hangi dilde verileceği belirtilmiş mi?
Havalimanına gidiş-dönüş transfer hizmeti var mı?
Rehberinizin sizi nerede, nasıl, hangi saatte karşılayacağına dair bilgi var mı?
Turda konaklama yapılacak otellerin yıldızları ve konumları (Kent merkezine uzaklıkları) belirtilmiş mi? Turun hangi kentten başlayıp hangi kentte sona ereceği belirtilmiş mi?
Seyahat öncesi rehber eşliğinde tanışma ve tur hakkında bilgi verilecek toplantı yapılıyor mu? Ülke/şehir/gezilecek yerler hakkında bilgi ve doküman veriliyor mu?
Seyahat programında kaç tane ekstra tur var? Bu ekstra turların ücreti ne kadar? Bu turlara katılım zorunlu mu? (Gezi ücretine dahil olmayan hizmetler için ne kadar ödemeniz gerektiğini gezi ücretine ekleyerek bu gezi için ödeyeceğiniz toplam tutarı hesaplayın.) Katılım zorunlu değilse rehber nasıl vakit geçireceğinize dair bilgi verecek mi?
Bahşiş ve hamaliyelerin tur ücretine dahil olup olmadığı belirtilmiş mi?
Erken rezervasyon indirimleri var mı? Taksit olanakları nelerdir?
Sezona göre aynı turda fiyat farkı oluyor mu?

Özellikle sözleşmede belirtilen konaklama tesisi hakkında dikkat etmeniz gereken bir diğer detay da şehir merkezi, şehir içi ve şehir dışı otel ayrımı. Seyahat acenteleri tarafından seyahatin satışı sırasında tüketicilere genellikle konaklama tesisinin ismi verilmez ya da birkaç alternatif isim sunularak bu tesislerden birinde konaklama sağlanacağı beyan edilir.

Şehir Merkezi Oteli: Şehrin tarihi ve kültürel alanlarına, resmi makamlarına ve alışveriş yapılabilecek merkezlerine yürüyüş mesafesinde yer alırlar.
Şehir İçi Oteli : Şehrin tarihi ve kültürel alanlarına, resmi makamlarına ve alışveriş yapılabilecek merkezlerine birkaç metro yada otobüs durağı mesafesinde ve genellikle şehir merkezine 5 km’ye kadar uzaklıkta yer alırlar.
Şehir Dışı Oteli: Şehrin tarihi ve kültürel alanlarına, resmi makamlarına ve alışveriş yapılabilecek merkezlerine sık olmayan toplu ulaşım araçlarıyla yada özel transfer araçlarıyla ulaşılabilen ve genellikle şehir merkezine 5-30 km uzaklıkta yer alırlar.

Size düşen görevler var mı?

Paket Tur Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler, Tur Sözleşmesi
Paket Tur Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler, Tur Sözleşmesi

Tur satın alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında sizin de üzerinize düşen bazı görevler var. Genel hizmet kalitesinin bozukluğu ile münferit bazı hataların neler olduğunu anlamak önemli. Örneğin seyahati satın alırken, turda veya aldıktan sonraki seyahat acentesi ve çalışanlarının tavrı genel hizmet kalitesini göstermekle birlikte oteldeki resepsiyon görevlisinin ters konuşması veya olası temizlememiş bir oda verilmesi münferit bir hata olabilir.

Satın almayı düşündüğünüz turun, bilgileri, ilgili şirketin tur programında, web sitesinde ve gazete ilanlarında aynı belirtilmiş mi?
Satın alacağınız seyahatin sözleşmesini isteyip kayıt yaptırmadan dikkatlice okudunuz mu? Turunu satın almayı düşündüğünüz turizm şirketlerini elektronik ortamda araştırıp gerekli belgelere ve yetkinliğe sahip olduğuna kanaat getirdiniz mi?
Seyahat etmeyi düşündüğünüz acente ile daha önce tura çıkanlardan bilgi edininiz mi?
Seyahat sigortanızın içeriğini dikkatle okuyup hangi risklere karşı sigortalı olduğunuzu öğrenerek poliçenizi aldınız mı?
Fesih koşullarını öğrendiniz mi?

Tur öncesi ve paket tur sırasındaki fesih koşullarında kural olmamakla birlikte sözleşmelerde 15 güne kadar ücretin tamamının iade edileceği belirtiliyor. Ancak 7-15 gün arasındaki iptallerde tüketiciden seyahat bedelinin %35’inin kesinti yapılacağı, 7 günden daha kısa süredeki iptallerde ise bedelin iade edilmeyeceği şeklinde düzenleniyor. Acente kendisinden kaynaklanan bir sorun olduğunda ise genellikle tüketicinin yaptığı tüm ödemeleri 10 gün içinde iade edip gerekli hallerde tüketicinin zararını tazmin ediyor. Mücbir sebep olarak adlandırılan ve tarafların yükümlülüklerini yerine getirebilmelerini engelleyen doğal afet, ölüm, hastalık gibi durumlarda tarafların sorumlulukları ortadan kalkabiliyor. Vize reddi de genellikle aynı çerçevede değerlendiriliyor.

Tur satın alırken dikkat edilmesi gerekenleri bildiğinizde, tüm bu maddelere dikkat ettiğinizde haklarınızı bilir, gerektiğinde müdahale edebilir, gönül rahatlığı ile tur satın alabilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER