Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları

0
743

Ailemiz, arkadaşlarımız veya sevgilimizle seyahat etmek çok keyifli evet. Ancak yalnız seyahat etmenin keyfi bambaşka. Zira hayat boyu aklımıza dahi gelmeyecek deneyimleri yaşayarak inanılmaz ödüllendirici bir seyahat geçirmek mümkün. Dolayısıyla yalnız yola çıkmak, muazzam ölçüde zenginleştirici bir eylem. Diğer yandan pek çok tecrübeli gezgin de yalnız seyahati öneriyor. Yalnız seyahat etmenin avantajları hayli fazla, her şeyden önce kendinizi tanıyacaksınız.

Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları

Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları
Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları

Hedefe daha fazla odaklanmak

Yalnız yolculuk ederken tanıdığınız insanlarla iletişime girmemek, sizi çevrenizle doğrudan etkileşim kurmaya zorluyor. Muhtemelen pek çok gezginin yalnız çıktığı seyahatlerden daha canlı anılarla dönmesi ve bunları aktarmadaki başarısının nedeni de bu olsa gerek. Zira, dikkatleri kesinlikle çevrelerine odaklanmış durumda oluyor.

Daha fazla insanla tanışmak

Yalnız seyahat etmeye karar verdiğiniz andan itibaren tek başınıza olmanız, sizi iyi bir dil becerisi kullanmaya ve doğru iletişim kanallarını bulmaya zorladığından, kesinlikle sosyal zekanızın gelişmesine neden oluyor. Diğer yandan başka yalnız gezginlere de rastlayabilir, yol arkadaşı bile edinebilirsiniz.

Mali kontrole sahip olmak

Yalnız gezgin olarak, harcadığınız her liranın hakkı son kuruşuna kadar size ait! Birlikte geldiğiniz insanlar restoranda yemek istiyor veya alışveriş yapmak istiyor diye siz de para harcamak zorunda değilsiniz. Canınız take away sandviçinizle şehri yürüyerek keşfetmek istiyorsanız şehir içi ulaşım kartı almanız şart değil. Müzelere girmek, opera bileti almak veya yalnızca istediğiniz turistik adreslere gitmek için paranızı bir kenarda tutabilirsiniz.

Kendi ritmini bulmak

Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları
Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları

Belki de yalnız seyahat etmekle ilgili en çarpıcı şey, zamanlamaya yalnızca sizin kara vermeniz! Öyle ki günlük yaşamlarımız, diğer insanların planladıkları süreçlere uymakla geçiyor. Birlikte yola çıktığımız grubun tercihlerine uyum sağlamak için seyahatini hızlandırmak veya boşa zaman geçirmek artık geçmişte kaldı! Yalnız seyahat ederken beğenmediğiniz bir filmden çıkabilir, müzede saatlerce kalabilirsiniz. Ayrıca, önceliklerinizden ve keyfinizden ödün vermeden kendi seyahat ritminizi bulabilirsiniz.

Kendi zevklerinden sorumlu olmak

Başkaları ile birlikte seyahat ederken, herkesin keyif almasını umduğumuz etkinlikleri önermek konusunda her zaman isabetli tercihler sunamayabiliriz. Bu faaliyetlerden biri işe yaramadığında da suçluluk duygusuyla günü mahvetmek veya çatışma yaşamak olası. Yalnız seyahat ederken ise, yanlış tercih yaparsanız, kendiniz dışında endişe edeceğiniz kimse olmadığından, başkasının gününü ziyan ettiğiniz için kendinizi hırpalamazsınız. Yalnızca kendi zevklerinizden sorumlusunuz!

Deneyimden izole olamamak

Arkadaşlarınızla veya ailenizle birlikteyken, deneyimimizin büyük kısmı, zengin bir ödül sunabilen ancak çevremizdeki dünya ile arasında bir tampon oluşturabilen, paylaşılan bir deneyimdir. Yalnız seyahat etmek ise konfor bölgenizin içinde kalmayı imkânsız hale getirdiğinden, daha yoğun seyahat deneyimlerini de beraberinde getiriyor.

Kendine inanmak ve güven kazanmak

Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları
Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları

Deneyimli gezginler ilk yalnız seyahat deneyimlerinde çok korktuklarını ve tedirgin halde yolculuğu tamamladıklarını anlatıyorlar. Oysa şimdi, pasaportun çalınması, bavulun kaybolması, yolu kaybetme ve daha pek çok aksilikle başa çıkmalarının yanı sıra, kendilerine olan güveni pekiştirdiklerini söylüyorlar. Dahası yeni oluşan bu güven duygusu ile kendilerine olan inançlarını günlük hayatlarına taşıdıklarını da belirtiyorlar.

Daha fazla seyahat imkânı yaratmak

Daha fazla seyahat etmek için kimsenin işlerini ayarlamasını beklemek zorunda değilsiniz. İkincisi seyahatiniz sırasında omuz silkip eve dönmek yerine, bambaşka bir rotaya devam edebilirsiniz. Özgürlük böyle bir şey! Ya da başınızı alıp sizi kimsenin tanımadığı, bilmediği bir yere gitmek isterseniz, hiç kimsenin orada olduğunu bilmediği boş bir otelde uyanabilirsiniz. Ardından da gün boyu sayısız olasılıktan birini seçebilirsiniz!

Kendini tanımak

Kendi başına seyahat etmek benim her zaman söylediğim şeye geliyor, yolculukların içe yapılması. Yalnız kaldığınızda ve her sorunla tek başınıza mücadele etmek durumunda olduğunuzda, kim olduğunuz, neyi önemsediğiniz ve size kalan zaman içerisinde ne yapmak istediğinizle ilgili istemeseniz de düşünmeye başlıyorsunuz. İnsanlarla seyahat ederken arkadaşlık, dostluk, neşe ve eğlence bulurken, yalnız seyahat ettiğinizde kendinizi bulacaksınız. Ki bu da bir ömre bedel!

Bir grupla yolculuk yaparken, değişebilen olası planlar sonucu, kişiler arası muhtemel sürtüşmeler, finansal kayıplar veya umulmadık kaygılar yaşayabilirsiniz. Yalnız seyahat etmenin avantajlarını bilirseniz, belki de bunlarla boğuşmanıza hiç de gerek olmadığını fark eder ve fikrinizi değiştirebilirsiniz.

CEVAP VER