Seyahat Acentesi Nedir

0
213

Seyahat acentesi, kâr amacı ile turistlere turizm ile ilgili bilgiler vermeye, paket turları ve turları oluşturmaya, turizm amaçlı konaklama, ulaştırma, gezi, spor ve eğlence hizmetlerini görmeye yetkili olan, oluşturduğu ürünü kendi veya diğer seyahat acenteleri vasıtası ile pazarlayabilen ticarî kuruluşlar olarak tanımlanıyor. TÜRSAB’ın (Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği) verilerine göre Türkiye’de 2016 itibarı ile 9162 seyahat acentesi bulunuyor. Acentelerin faaliyeti gösterilebilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belge verilmesi gerekiyor.

Seyahat Acentesi Nedir

Seyahat Acentesi Nedir
Seyahat Acentesi Nedir

Acenteler sundukları hizmete göre üç gruba ayrılıyor: A Grubu acenteleri, tüm seyahat acenteliği hizmetlerini ifa ederken, B Grubu olanlar uluslararası kara, deniz ve hava ulaştırma araçları ile A grubu seyahat acentelerin düzenleyecekleri turların biletlerini satıyorlar. C Grubu acenteler ise, yalnız Türk vatandaşları için yurt içi turlar düzenliyorlar. B ve C grubu acenteler, kendilerine A grubu seyahat acenteleri tarafından verilen hizmeti yerine getirip ve bu acentelerin ürünlerini de tanıtarak pazarlıyor veya satıyorlar.

Paket Tur Sözleşmesi

Paket tur sözleşmesi, ulaştırma, konaklama ve bunlara yardımcı sayılmayan diğer turistik hizmetlerin en az ikisinin birlikte, her şeyin dahil olduğu fiyatla satılan veya satış taahhüdü yapılan ve hizmeti 24 saatten uzun bir süreyi kapsayan veya gecelik konaklamayı içeren ve bir nüshasının tüketiciye verilmesi zorunlu, önceden düzenlenmiş yazılı sözleşmeler olarak tanımlanıyor.

Yasa gereği (1618 sayılı) içinde ulaştırma, konaklama, rehberlik hizmetlerinden biri veya birkaçı bulunan spor, toplantı, eğlence gibi her türlü organizasyonu kapsayan faaliyetleri ancak TÜRSAB üyesi seyahat acenteleri yapabildiği için, dernekler, vakıflar, kulüpler, okullar, resmi ve özel kurumlar TÜRSAB üyesi seyahat acentesi olmaksızın tur ve diğer organizasyonları yapamazlar. Bu nedenle satın aldığınız turun TÜRSAB üyesi olup olmadığına dikkat etmeniz gerekiyor. Tur satın alırken dikkat edilmesi gerekenler başlığına göz atabilirsiniz.

Zorunlu Sigorta

Seyahat acenteleri Türkiye’de satılan paket turlarda, düzenlediği paket tur kapsamında, müşteriye taahhüt ettiği hizmetlerin acentenin iflası da dahil olmak üzere herhangi bir nedenle verilmemesi veya taahhüt edilen şekilde verilmemesinden kaynaklanabilecek sorumluluklarını sigorta ettirmek zorunda. Bu durumda sigortacının sorumluluğu en az paket tur bedeli kadar oluyor. Müşteri olarak sigorta kapsamındaki zararınızı doğrudan doğruya sigorta şirketinden talep edebilirsiniz.

Acenteler ve sigorta şirketleri, sigorta sözleşmelerini yaptıkları andan itibaren 5 iş günü içerisinde sözleşmenin bir örneğini bakanlığa göndermekle yükümlü. Sözleşmenin süresinden önce sona ermesi halinde, bu durum aynı süre içerisinde acenteler ve sigorta şirketleri tarafından bakanlığa bildirmek zorundalar. Gerekli durumlarda sigorta primlerini belirlemeye yetkili kurum ise Hazine Müsteşarlığı.

Paket tur sözleşmesi düzenlenirken, acenteler müşteriye:
Müşterinin kaza ve hastalık halinde çıkış noktasına dönüş masraflarını,
Her türlü kazadan doğan zararını ve tedavi masraflarını, poliçe limiti  kadar karşılayacak şekilde sigorta ettirilebileceğini bildirmekle yükümlüler.

CEVAP VER