Yalnız Seyahat Etmek için En İyi 10 Destinasyon

0
2807

Yalnız seyahat etmek, 21. yüzyılda büyüyen ve cazip bir seyahat biçimi haline geldi. Öyle ki IndependentTraveler.com okuyucularına yönelik yakın tarihli bir anket, neredeyse %30’unun tek başına seyahat ettiğini ortaya koydu. İçinde yaşadığımız zaman ve yaşam koşulları insanları günlük yaşamda da yalnızlığa iterken, seyahat alışkanlıklarını da bu yönde etkiliyor. Yalnız seyahat etmek için en iyi 10 destinasyon aslında yalnız gezginler tarafından en çok tercih edilen ülkelerden bazıları.

Yalnız Seyahat Etmek için En İyi 10 Destinasyon

Yalnız Seyahat Etmek için En İyi 10 Destinasyon
Yalnız Seyahat Etmek için En İyi 10 Destinasyon

Tek başına seyahat etmek için en iyi yerler listesini hazırlarken, kendi deneyimlerimin ve bu zamana kadar yazdığım makalelerin yanı sıra, bu konu ile ilgili oldukça yazı okudum. Hemen hepsinin ilk maddesi güvenlik. Bunu İngilizce’nin yaygın kullanılışı, gezilecek yerler ve zengin yerel kültür izliyor. Son olarak da diğer gezginlerle tanışma faktörü var. Tüm bunlar aslında yalnız seyahat etmenin avantajları arasında.

Yeni Zelanda

Yalnız Seyahat Etmek için En İyi 10 Destinasyon
Yalnız Seyahat Etmek için En İyi 10 Destinasyon, Yeni Zelanda

Seyahat etmek için dünyanın en rahatlatıcı yerlerinden biri olan Yeni Zelanda, yürüyüş, dağ bisikleti ya da diğer açık hava etkinliklerini seven yalnız gezginler ideal bir destinasyon. Suç oranının düşük olduğu Yeni Zelanda’nın neredeyse tüm şehir ve kasabalarında, konaklama gibi ihtiyaçlar için yardımcı olacak güler yüzlü personeli ile kendi ziyaretçi bilgi merkezi var. Kendinizi asla yalnız hissetmeyeceğiniz ülkede, yapabileceğiniz aktivitelerden en keyiflisi ise, ünlü Yüzüklerin Efendisi Yürüyüş Turlarına katılmak.

Tayland

Yalnız Seyahat Etmek için En İyi 10 Destinasyon
Yalnız Seyahat Etmek için En İyi 10 Destinasyon, Tayland

Güler yüzlü halkı, egzotik mutfağı ve muazzam manzaraları ile Tayland, son yıllarda yalnız seyahat eden gezginler tarafından inanılmaz popüler bir destinasyon haline geldi. Adeta yalnız bir gezgin için biçilmiş kaftan olan Tayland’da dilediğiniz her şeyi yapabilirsiniz: Bangkok’taki kent yaşamını deneyimlemek, Koh Samui’nin şahane plajlarında bir hafta geçirmek, kuzeydeki bir kasabada, yerli bir aile yanında kalıp eşsiz bir macera yaşamak, uzak bir adada bir yoga yaparken içinize dönmek veya hepsinin karışımı!

İrlanda

Yalnız Seyahat Etmek için En İyi 10 Destinasyon
Yalnız Seyahat Etmek için En İyi 10 Destinasyon, İrlanda

İrlanda, yalnız gezginlerin en çok tercih ettiği ve dönüşte de ısrarla tavsiye ettiği ülkelerden biri.  Güvenli, güzel ve İngilizce konuşanlara ulaşmanın çok kolay olmasının yanı sıra, İrlandalıların ne kadar samimi insanlar olduğunu bizzat deneyimlemek için de harika bir seçim. Sokakta size selam veren ya da pub’da sizinle sohbet eden İrlandalılar sayesinde yalnız seyahat ederseniz bile asla yalnız kalmayacak ve pek çok arkadaş kazanmış olarak döneceksiniz. Ayrıca otellerde, trenlerde veya B&B’deki kahvaltı masasında dost gezginlerle de tanışmanız yüksek olasılık.

Danimarka

Yalnız Seyahat Etmek için En İyi 10 Destinasyon
Yalnız Seyahat Etmek için En İyi 10 Destinasyon, Danimarka

Dünyanın en güvenli ve en mutlu ülkelerinin en iyi 10 listesinde sıklıkla yer alan Danimarka’yı keşfetmek, yalnız gezginler için eşsiz bir deneyim. Pek çoğu İngilizce konuşan ve turistlere yardımcı olmaktan hoşlanan Danimarkalılar, zaman zaman akşam yemeği için evlerine davet edebilecek kadar da turist canlısı insanlar. Tarihe meraklıysanız Viking harabelerini ve Orta Çağ kalelerini ziyaret edebilir ya da açık havada ülkeyi boydan boya dolaşan binlerce millik bisiklet yolunda Danimarkalılara katılabilirsiniz.

Hong Kong

Yalnız Seyahat Etmek için En İyi 10 Destinasyon
Yalnız Seyahat Etmek için En İyi 10 Destinasyon, Hong Kong

Düşük suç oranı ve düzenli toplu taşıma sistemine sahip Hong Kong, doğu ve batı kültürlerinin harmanlandığı benzersiz kombinasyonu sayesinde özellikle henüz kendi başlarına yolculuk etmemiş gezginler için oldukça davetkar bir destinasyon. Hemen herkes tarafından konuşulan İngilizce sayesinde liman kenarındaki müzelerden Nathan Yolu’nun kalabalık restoranlara dek sayısız seçenek ile Hong Kong çok mutlu ayrılacağınız bir yer olacak.

Endonezya

Yalnız Seyahat Etmek için En İyi 10 Destinasyon
Yalnız Seyahat Etmek için En İyi 10 Destinasyon, Endonezya

Yoga, kaplıcalar, organik ürünlere ve plajlarla dolu, manevi bir yer olan Endonezya, samimi ve misafirperver insanların, görkemli görsel kültürle buluştuğu şahane bir destinasyon. Endonezya’nın rakipsiz bir numaralı turistik cazibe merkezi haline gelen Bali’de yalnız gezgin neredeyse imkânsız!  Herkes son derece samimi olduğundan ve yalnız gezginler tarafından çok tercih edildiğinden yol boyunca pek çok insanla tanışacağınızdan emin olabilirsiniz.

Şili

Yalnız Seyahat Etmek için En İyi 10 Destinasyon
Yalnız Seyahat Etmek için En İyi 10 Destinasyon, Şili

Kilometrelerce uzanan, Güney Amerika’nın en güvenli bölgelerinden biri olan Şili, kıyıları, dağları ve buzullarıyla inanılmaz manzaralara sahip. Elbette lezzetli şaraplar! Samimi ve misafirperver Şilililerin tek kusurları İngilizce konuşamıyor olmaları. Bu nedenle gitmeden önce temel İspanyolca cümlelerin üzerinde durmak isteyebilirsiniz. Ziyaret etmek isteyeceğiniz popüler mekanlar arasında, kuzeydeki Atacama Çölü ve güneydeki Patagonya’nın dağ manzaraları kesinlikle olmalı!

Avustralya

Yalnız Seyahat Etmek için En İyi 10 Destinasyon
Yalnız Seyahat Etmek için En İyi 10 Destinasyon, Avustralya

Avustralya uluslararası seyahat için en güvenli yerlerin başında geliyor ve bu nedenle birçok yalnız turist ağırlayan bir ülke. İngilizce konuşulan bir ülke olarak, herhangi bir dil engeli ile karşı karşıya kalmadığınız gibi dünyanın her kıtasından gezginle ve insanla tanışıp kaynaşabileceğiniz sosyal bir atmosfere sahip. Melbourne, gezilecek yerleri ve güzel kumsalları ve hareketli şehir yaşamıyla harika bir seçim.

Kanada

Yalnız Seyahat Etmek için En İyi 10 Destinasyon
Yalnız Seyahat Etmek için En İyi 10 Destinasyon, Kanada

Dünyanın en güvenli yerlerinden biri olan Kanada, yalnız gezginlerin yanı sıra özellikle de kadın gezginler için en iyi seçenek olarak biliniyor. Özellikle başkenti Ottawa yalnız gezginlerle dolu ülkenin en nazik kenti olan Moncton, Orca Balinalarını arayan balina gözlem turuna katılabileceğiniz Victoria, Kingston ve Newfoundland kesinlikle sizi mutlu edecek adresler.

Küba

Yalnız Seyahat Etmek için En İyi 10 Destinasyon
Yalnız Seyahat Etmek için En İyi 10 Destinasyon, Küba

Küba’daki siyasi tablo değiştikçe, özel girişim teşvik edilmesiyle ülke çapındaki küçük işletmeler genişliyor. Şu anda o küçük sokak restoranlarını ve esnaf dükkanlarını ziyaret etmek için belki de en iyi zaman. Düşük suç oranın yanı sıra, kültürü ve kendine has renkleri, gülen yüzlü cıvıl cıvıl insanlarıyla Küba, kesinlikle yalnız seyahat etmek için çok güzel bir adres.

Yalnız seyahat özellikle de beyaz yakalılar arasında giderek daha popüler hale geliyor. Siz de yalnız seyahat etmeyi düşünüyorsanız Yalnız Seyahat Etmek için En İyi 10 Destinasyon listesine göz atabilirsiniz.

CEVAP VER