Erdemli Gezilecek Yerler

2
3094

Mersin kent merkezine 35 km uzaklıktaki Erdemli, doğuda Mersin kent merkezi, batıda da Silifke’nin arasında kalan, küçük fakat gerek deniziyle, gerekse de kalıntılarıyla oldukça güzel bir Mersin ilçesi. Erdemli mis kokulu limonları ve şahane Kızkalesi manzarasıyla hafızamda kaldı. Kızkalesi, Kanlıdivane ve Ayaş başlıca gezilecek yerleri. Ucuz uçak bileti bulursanız Mersin’i ve Erdemli’nin güzelliklerini keşfe çıkın.

Erdemli Gezilecek Yerler

Ξ Kızkalesi, Karakalesi ve Korykos Antik Kenti

Mersin-Kızkalesi
Mersin Kızkalesi

Erdemli’ye 23 km, Mersin kent merkezine de 60 km uzaklıktaki Kızkalesi’ne Deniz Kalesi de deniyor. Plajın 200 m açığındaki küçük bir adacık üzerinde yer alan kale, Karamanoğlu İbrahim Bey tarafından, 1448’de onarılan, Erdemli’nin olduğu kadar Mersin’in de sembol yapılarından biri. Koyun stratejik konumu nedeniyle savunma için yapıldığı düşünülen kalenin bulunduğu alan Korykos Antik Kenti. Zira Kızkalesi dışında aynı paralelde bir de Karakalesi bulunuyor. Bu alanda ilk yerleşimin MÖ 4. yüzyıla ait olduğu Roma ve Ermeni Krallığı egemenliğinde kaldığı ve Ceneviz ve Venedik gemilerinin uğrak limanı konumuna geldiği biliniyor. Orta Çağ mimari özelliklerini yansıtan kalenin bulunduğu ören yerinde, iç ve dış kale kiliseler, sarnıçlar, su kemerleri, kaya mezarları, lahitler ve taş döşemeli Roma yolları görülebilir.

Ξ Kanlıdivane

Kanlidivane, Mersin
Kanlıdivane, Mersin

Kanlıdivane namı diğer Kanyteleis, Mersin kent merkezinde 50 km uzaklıkta, Erdemli’ye bağlı Ayaş Beldesi sınırları içerisinde bulunuyor. Geniş bir obruğun çevresinde, Olba Krallığı’nın yerleşim yeri olarak MÖ 3. Yüzyılda kurulan bölge, Helenistik Dönem’den, Geç Antik Dönem’e kadar kesintisiz yerleşim yeri olmuş. Ayrıca Kanlıdivane Antik Kenti’nin Akkale Antik Limanı ile bağlantılı olduğu anlaşılmış. Buranın enerjisi çok ferah, manzarası ve bitki örtüsü çok güzel, mutlaka görün. Diğer yandan alanda pek çok antik yapı kalıntısı var.

Ξ Erdemli Plajları

Perilce-Erdemli
Peril’ce, Erdemli

Erdemli’nin en güzel yanı, kent merkezine çok yakın ve incecik kumlu halk plajlarına sahip oluşu. Günübirlik aracınıza atlayıp veya toplu taşımayı kullanarak her birinde duş, kabin ve yeme-içme mekanlarının bulunduğu plajlarında Akdeniz’in tadını çıkarabilirsiniz. Kocahasanlı Halk Plajı, Kocahasanlı Kumsal Halk Plajı, Kocahasanlı Meris Halk Plajı, Ayaş Halk Plajı, Kumkuyu Belediyesi Plajı, Kızkalesi Halk Plajı, Tömük Aile Plajı ve Kargıpınarı Belediyesi Halk Plajı Erdemli ilçe sınırları içerisinde yer alıyor. Özellikle de Kızkalesi mavi bayraklı bir plaj olmasıyla da ünlü.

Ξ Elaiussa-Sebaste Antik Kenti

Elaiussa-Sebaste-Antik-Kenti-Erdemli
Elaiussa Sebaste Antik Kenti, Erdemli

Baştan söyleyeyim burayı görmedim ancak Elaiussa-Sebaste, Mersin’e 52 km mesafede, Silifke-Mersin karayolu üzerinde yine Ayaş belde sınırları içerisinde yer alıyor. MÖ 2. Yüzyılda, Elaiussa ve Sebatsa kentlerinin birleşmesi ile meydana gelmiş. Alan içerisinde bazilika, tiyatronun caveası, su kemerleri, kilise kalıntıları, zeytinyağı ve su sarnıçları, iki mermer sütunlu saray, saray kapısı, mozaikli Jupiter Tapınağı, Afrodithe Heykelciği, pişmiş toprak kadın büstü ve Attis Heykelciği, çok sayıda cam Unguentariumlar, gözyaşı şişeleri, koku kapları, altın küpe ve bilezik parçaları, cam kâse ve tabaklar, sikkeler, süs eşyaları ortaya çıkarılmış. Günümüzde bu buluntular Mersin Müzesi’nde sergileniyor.

İsminin 15’inci yüzyılda İç Anadolu’dan geldiği sanılan Erdemoğulları Türkmen Aşireti’nden geldiği düşünülen Erdemli’de bu saydığım yerlerin dışında pek çok ören yeri var: Tırtar-Akkale, İmirzeli, Çatıören, Öküzlü, Arpaçbahşiş, Tömük, Kocahasanlı ve Erdemli Çamlığı.

2 YORUMLAR

CEVAP VER