Uçakta En İyi Koltuk Seçimi

0
1286

Uçakta en iyi koltuk seçimi hakikaten önemli, özellikle de uzun yolculuklarda. Koltuğun genişliği, yatıp yatmaması, uyku kalitesine etkisi, kanat üzeri ve gürültülü olması, yiyecek servisi ve servis hazırlanan bölgeye yakınlık, kapı veya pencere kenarı oluşuna göre sıcaklık-soğukluk durumu, tuvalet yakınlığı ile koku ve karmaşaya maruz kalma ve uçaktan inerken en sona kalma gibi pek çok bileşeni içeriyor. Dolayısıyla eğer ekonomi veya promosyonlu uçmuyorsanız ve seçme şansınız varsa, ideal koltuğu seçmek uçuşunuz için hayli önemli.

Uçakta En İyi Koltuk Seçimi

Uçakta En İyi Koltuk Seçimi
Uçakta En İyi Koltuk Seçimi

Uçakta koltuk seçerken birkaç noktayı göz önünde bulundurduğunuzda, sıkıntı yaşama ihtimalini en aza indirebilirsiniz. Çıkış kapılarının önündeki ve en arka sırada yer alan koltukların geriye yatmadığını, çıkışın arkasındaki koltuklarda ise pencereler çoğu zaman olması gereken yerde olmadığını bilmeniz önemli. Diğer yandan mutfak bölümüne yakın koltuk seçerseniz sessiz bir yolculuk yapamayacağınıza emin olabilirsiniz. Host ve hostesler ikramları burada hazırlamanın yanı sıra, görevleri olmadığı zamanlarda da genellikle burada bir araya geliyorlar. Uçaklarda yemek servisi genellikle ön koltuktan başlasa da bazı firmalarda ortadan veya arkadan da başlayabiliyor. Yine bazı havayollarında vejetaryen, etli, glütensiz veya çocuklar için özel yemekleri seçme hakkınız var. Ancak bu durumda da sıra size geline kadar çok tercih edilen yemekler bitebiliyor.

Airbus A320 ve Boeing 777

En çok kullanılan uçak tipleri olan Airbus A320 ve Boeing 777’lerde hangi koltukların en iyileri olduğu ile ilgili pek çok araştırma var. Buna göre Türk Hava Yolları, AtlasJet ve Pegasus gibi havayolu firmalarının filolarında yer alan ve genelde kısa mesafeli uçuşlarda kullanılan Airbus A320’lerde en iyi koltuk 1A. Diğerlerine göre daha geniş olan ve pencere kenarındaki A1’in yanı sıra host ve hosteslerin ilk ikramı başlattıkları numara da bu. Diğer yandan A1 bu koltuğunu tercih ettiğinizde karşılaşmanızın muhtemel olan şeyler kapının hemen ardında ve soğuk bir yer oluşu. Eğer fazla üşümeyen bir vücut yapınız varsa, tercih edebilirsiniz.

Genel olarak ise, uçağın ön bölümündeki seçilen yerler göreceli olarak arka kısımlara göre daha gürültüsüz oluyor. Airbus A320’lerde seyahat edecekseniz 15’ten 20’ye kadar olan numaralı sıralardaki koltuklarda oturmamaya dikkat edin. Zira bu sıralar kanat üzerinde olduğundan gürültü haliyle yüksek oluyor.

Türk Hava Yolları, Lufthansa, Emirates gibi birçok şirketin kullandığı Boeing 777 tipi uçaklarda ise 16. ve 32. Sıralar en iyi yer seçimi demek. Hem ilk ikramların başladığı hem de en ön koltukla aradaki mesafenin geniş olmasıyla en avantajlı koltuklar bunlar. Boeing 777’lerde en az tercih edilen koltuklar ise en sonda yer alan 44. ve 45. sıralar. Buradaki koltuklarda oturanların en çok yakındığı problemlerin başında koltuğun darlığı, tam yatmaması ve ne yazık ki tuvalet ile yiyecek servisinin hazırlandığı bölüme yakın olması geliyor. Aynı zamanda gürültülü ve yoğunluk açısından da sıkıntılı.

Ekonomi sınıfı ve ucuz koltuklar

Uçakta En İyi Koltuk Seçimi
Uçakta En İyi Koltuk Seçimi

Ekonomi sınıfında uçuyorsanız, ucuz biletler için ayrılan koltukların birçoğu hafif geriye yatırarak bacaklarınızı uzatmanız için alan bulunuyor. Aynı zamanda başınızı yaslamanız için yastık da oluyor. Uçaklardaki koltuk fiyatları son yıllarda epeyce değişim gösterdiğinden pek çok havayolu firması artık en iyi koltuklar için fazladan fiyat koyma uygulamasına başladı. (Geniş bacak alanı sunan koltuklar için daha fazla ücret alıyorlar.) Bazıları da birinci sınıf ve ekonomi kategorilerinin dışında alt sınıflandırmalar da yapıyor. Bazıları ise bileti aldığınız sırada koltuk seçimine fazladan ücret uyguluyor. Bilmeniz gereken, herhangi bir kategori için fazladan ücret ödemediyseniz büyük ihtimalle koltuğunuz orta ya da arka ekonomi sınıf koltuklardan olacak.

Arka koltuklar

Uçuş sırasında diğer yolculardan azami ölçüde uzak oturmak istiyorsanız, biraz sarsıntıyı göze alarak arka koltuklardan birini seçebilirsiniz. Böylece yoğun bir sezon değilse arka koltuklarda yanınızdaki koltuk boş kalacak şekilde oturabilirsiniz. Arka koltuğun bir avantajı da uçağın arkasının nispeten daha tenha olması dolayısıyla el bagajı koymak için daha kolay yer bulma şansınızın yüksek oluşu. Ayrıca bazı havayolu firmaları uçağın arkasında oturan yolcuları daha önce içeri alabiliyor. Elbette arka koltuk demenin uçaktan inerken en çok bekleme ve hava türbülanslarında en çok sarsılma dezavantajlarına sahip olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Acil çıkış kapısındaki koltuklar

Herhangi bir acil durum söz konusu olduğunda yolcuların çıkmasına yardım ederim derseniz, çıkışa yakın oturduğunuz için uçaktan erken inebilirsiniz 😊 Acil çıkışta pencere kenarında oturuyorsanız, uçağın tipi, acil durumun ne olduğu ve hosteslerin ihtiyaçlarına bağlı olarak, acil çıkış penceresini açmanız ve diğer yolcuların çıkmasına ya da acil iniş kaydırağından inip aşağıda onların inmesine yardımcı olmanız istenebilir. Tabii bu olasılığı hesaplamayı sayısalcı arkadaşlara bırakıyorum 😉

Güvenli koltuklar

Uçakta En İyi Koltuk Seçimi
Uçakta En İyi Koltuk Seçimi

Amerikan Federal Havacılık İdaresi’nin verilerine göre, kaza sırasında uçağın arka ortasındaki koltuklar daha güvenli! Kaza sırasında hayatta kalmak veya yaralanmalardan korunmak için iyi ya da kötü koltuk diye bir şey olmasa da böyle bir durumda acil çıkışa ne kadar yakınsanız uçaktan o kadar erken ineceğiniz kesin.

Uçuş öncesi koltuk değiştirme

Bana göre en sinir bozucu olan, orta koltuklarda oturmak istemiyorsanız erken check-in yaparak son anda açılan koltuklar olup olmadığına bakabilirsiniz. Ya da firmanın havayolu rezervasyon görevlilerinden yardım alabilir, uçağa biniş anına kadar koltuk değiştirmek için başvuruda bulunabilirsiniz.

Uçaktan en erken iniş

Uçaktan erken iniş, kısa sürede bağlantılı bir uçuşa yetişmeniz gerektiğinde hayati derecede önemli. Uçağın ön kısmında oturmuyorsanız, kendinizi ifade edip önde oturan yolcularla yer değiştirebilirsiniz. Eğer arkadaki kabin dolaplarında el bagajınız yoksa, önde oturan yolculara yalnızca inişe geçtiğinizde yer değiştirme önerisinde bulunabilirsiniz.

Uçağın en sessiz yeri ve kulak ağrısı

Uçağın en sessiz bölümü, uzun bir uçuşta elbette çok önemli. Zira havada kaldığınız süre boyunca, hiçbir ses olmasa bile 85 desibellik bir gürültüye maruz kalıyorsunuz. Motor sesine en az maruz kalmak için yapmanız gereken tek şey önlerde oturmak. Ayrıca koridor koltuklarındaki ses, pencere kenarındaki koltuklara göre birkaç desibel daha düşük olduğunu da unutmayın. Diğer yandan, uçağın her yerinde aynı basınç olduğundan oturduğunuz yer bu ağrıyı etkilemiyor.

Uçakta en iyi koltuk seçimi, uçuş seyahatinin kalitesini birinci derecede etkiliyor. Güvenlikten uçuş süresine, vücut özelliklerinizden bilet fiyatına kadar koltuk seçimi pek çok faktöre bağlı.

CEVAP VER