Seyahatlerde Hırsızlıktan Korunma Yolları

8
1548

Sizinki ne bilmiyorum ama seyahate çıkarken beni en çok korkutan aksiliklerden ilki hırsızlık, ikincisi de uçağı kaçırmak. Neyse ki şimdiye kadar böyle olumsuz durumlarla karşılaşmadım. Fakat insanların talihsiz anılarını dinledikçe, “Ya pasaportumu çaldırırsam!” düşüncesi her seferinde aklımın bir köşesinde, alan olarak küçük olsa da tedirdiginlik bakımından büyükçe bir yer kaplıyor. Diğer yandan olası aksiliklerin önüne geçmek için elbette alınabilecek belli başlı önlemler var. Özellikle de bu gibi olayların sık yaşandığı ülke veya şehirlerden birine doğru yola çıktıysanız… Aslında seyahatlerde hırsızlıktan korunma yolları düşündüğümüz kadar zahmet verici değil.

Seyahatlerde Hırsızlıktan Korunma Yolları

Seyahatlerde Hırsızlıktan Korunma Yolları

İlk kez gördüğünüz bir yeri incelemeye koyulduğunuzda, bir elinizde telefon, diğer elinizde fotoğraf makinesi, sırt çantası, mevsimine göre şapka ve gözlük, alışveriş durumuna göre poşetler, hele bir de take-away atıştırmalıklarla geziyorsanız, dikkatiniz çok dağınık oluyor. Yalnız olmadığınızda bir yandan konuşuyor, bir yandan etrafınıza bakınıyorsunuz. Turistik, popüler bir bölgedeyseniz hele, ortam zaten çok kalabalık oluyor, insanlarla neredeyse omuz omuza yürüyorsunuz. Seyahatinizin zehir olmasını istmediğinize göre, hırsızlıktan korunma yollarına göz atmakta, ufacık tefecik önlemleri yola çıkmadan almakta fayda var.

Ξ Değerli Eşya Taşımayın

Değerli Eşya Taşımayın

En önemli hırsızlıktan korunma ve sevimsiz olasılıkları eleme yolu, elbette ki soyulmaya değecek şeyler taşımamak! Fakat ne yazık ki, bu her zaman mümkün olmuyor, hele de elinizde iPhone ve Nikon ile geziyorsanız :/ Bir de tabii seyahat türünüze göre, laptop veya tablet taşımak zorundaysanız iş daha da zorlaşıyor. Ancak bunun için en iyi yöntem dışarıda dolaşırken yanınızda eski bir cep telefonu ve küçük, nispeten ucuz bir tablet taşımak.

Ξ Güvenli Olanı Tercih Edin

Güvenli Olanı Tercih Edin

Değerli eşya taşımamanın en güzel yollarından biri, bunları, varsa kaldığınız otel odasındaki kasaya koymak. Odanızda kasa yoksa, değerli eşyalarınızı resepsiyonda bulunan kasaya da bırakabilirsiniz. Özellikle para bırakıyorsanız, üzerine adınızı ve paranın tam miktarını yazdığınız kapalı bir zarfın içine koyun.

Ξ Turist Gibi Görünmeyin

Turist Gibi Görünmeyin

Ne yazık ki turist gibi görünmemek pek mümkün olmuyor 😛 Özellikle de bazı coğrafyalarda ne yaparsanız yapın, bir kilometre öteden “Geliyoruuum!” diye bağırıyorsunuz. Ancak yine de hırsızlık olaylarının sık yaşandığı yere doğru yola çıktığınızı, ufak bir ön araştırma ile bilebilirsiniz. Zira, böyle kalabalık yerlerde, hırsızların ilk hedefi yabancı, ağzı beş karış açık etrafa bakınan turistler oluyor. Özellikle de, turistik şehirlerde bu vakaların genellikle parmak arası terlikler, renkli tişörtler, kamera, telefon gibi dikkat çeken eşyalardan kaynaklandığını duyuyoruz. Daha az dikkat çekici giyinmek ve mümkün olduğunca değersiz eşyalarla gezmeye gayret etmek, size hırsızların gözünde açık bir hedef olmaktan kurtarabilir.

Ξ Gösterişli Olmayın

Gösterişli Olmayın

Günümüz insanı için bu madde en önemlisi bence! Turistsiniz, gelmeden önce o kadar alışveriş yapmanıza ragmen bagajın kilo sınırını geçmemişsiniz, Mochino çantanız, Tom Ford güneş gözlüğünüz, Michael Kors saatiniz ile Roma’dasınız. Hele ki Trevi Çeşmesi’nde para atarken selfie yapmamak, anında iPhon’nuzu çıkarıp instagramda paylaşmamak filan büyüüük sıkıntı! Diğer yandan kocaman profesyonel kamera ve fotoğraf makinenizi boynunuza asıp gezmek de doğru değil. Gösterişli ve pahalı aksesuarlar yerine, her zaman uygun fiyatlı, küçük ve kullanışlı eşyalar taşımak önemli.

Ξ Değerli Şeyleri Sırt Çantanıza Koymayın

Değerli Şeyleri Sırt Çantanıza Koymayın

Her zaman göz önünde olan ana sırt çantanız, hırsızların gözdesi. Zira hareket halinde olmasanız bile, otobüsün bagajına verirken veya elinden bir saniyeliğine bırakıp cüzdanını çıkarırken çantası çalınan yolcular tanıdım. Seyahat ederken değerli eşyalarınızı bagaja vermeyin, gözünüzün görebileceği bir yerde, gündelik çantanızda olmalarını sağlayın.

Ξ Çantanızı Kilitleyin

Çantanızı Kilitleyin

Çantanıza asacağınız küçük asma veya tel kilitler, hırsızları önemli ölçüde sizden uzak tutuyor. Hatta yalnızca caydırma amaçlı koysanız bile, hırsızların size yaklaşmadan önce iki kez düşünmelerini sağlayabilirsiniz.

Ξ Para Kemeri Edinin ve Az Nakit Taşıyın

Para Kemeri Edinin ve Az Nakit Taşıyın

Para kemeri veya boynunuzda taşıyabileceğiniz bir cüzdanın içine pasaportunuzu, paranızı ve banka kartlarınızı koyabilirsiniz. Bunları belinizin çevresindeki bir para kemerinde saklamak, seyahat sırasında olası hırsızlık durumlarına karşı alabileceğiniz en iyi önlemlerden. Aynı zamanda, yanınızda ne kadar az nakit bulunsa o kadar iyi. Her ne kadar yurt dışında para çekerken her seferinde ücretlendirilseniz de, tüm paranızı birine kaptırmaktan iyidir.

Ξ Tekinsiz Yerlerden Uzak Durun

Tekinsiz yerlerden uzak durun

Gittiğiniz şehrin yerlilerine, nerenin güvenli olduğunu sorup internetten kısa bir araştırma yaparak, “Güvensiz” olarak belirtilen yerlerde dolaşmamaya gayret edin. İlla ki gidecekseniz, gün içerisindeki en güvenli saatlere denk getirmeye çalışın.

Aslında seyahatlerde hırsızlıktan korunma yolları hemen hemen hepimizin aşina olduğu bilgiler. Fakat şöyle maddeler halinde gözünüzün önünde bulunmasında fayda var. Diğer seyahat ipuçları için Seyahat Rehberi’ne göz atabilirsiniz.

8 YORUMLAR

  1. Kolay olmasına rağmen çoğu zaman gözardı ettiğimiz şeyler.. Her seyahatten önce mutlaka göz atmalı! Bu önemli liste için teşekkürler ☺️ ??

  2. Bir yere geziye gittiğinizde gerçekten de fazla gösterişli olmaya gerek yok kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız öyle giyinmelisiniz. Her yönden faydalı teşekkürler.

CEVAP VER