Ucuz Uçak Bileti Bulmanın 10 Püf Noktası

10
3468

Ucuz uçak bileti bulmanın püf noktaları, aslında ufak birkaç detayı atlamamaktan geçiyor. İnternetin hayatımıza girmesi, yaygınlaşması ve nihayetinde cep telefonlarında rahatlıkla kullanabildiğimiz uygulamalara dönüşmesi, pek çok alanda olduğu gibi uçak bileti bulma konusunda da vazgeçilmezlerimizden biri oldu. Diğer yandan en klasik yöntem olarak bileti erken almak ve tarihlerde esnek davranmak, alternatif havayollarına göz atmak, havayolu şirketlerinin mail listelerine kaydolmak ve mil biriktirmek de ipuçları arasında.

Ucuz Uçak Bileti Bulmanın 10 Püf Noktası

Sık seyahat etmek uzaktan göründüğü kadar kolay değil. Zira, yola çıkmadan önce gitmek istediğiniz rotayı aslında bütçeniz belirliyor. Hal böyle olunca uçak biletini mümkün olduğunca ucuza getirmek hayati derecede önemli. Neyse ki, ucuz uçak bileti bulmak, şans ya da olağanüstü bir yetenek gerektirmiyor. Doğru zamanda doğru yerde bilet aradığınızda, birkaç temel kuralı aklınızda bulundurduğunuzda seyahat bütçesini hafifletip, tatil, eğlence ve aktiviteye daha çok bütçe ayırabilirsiniz.

Ucuz uçak bileti
Ucuz Uçak Bileti Bulmanın 10 Püf Noktası

Ξ Seyahat Tarihlerinde Esneklik

Uçak bileti fiyatları, haftanın günlerine ve gidilecek döneme bağlı olarak değişiyor. Özellikle bayram ve tatillerde uçak biletleri fiyatları yükseliyor. Eğer uçuş tarihlerinizi esnek tutamıyorsanız, bu büyük ihtimalle daha pahalı uçacaksınız anlamına geliyor. Bu yüzden sadece belli tarihlere odaklanıp, o tarihler için bilet aramayın. Sabah oldukça erken veya gece geç saatlerdeki uçuşların daha ekonomik olacağını da aklınızda bulundurun. Eğer havalimanından otele ulaşımınızın pratik olacağını düşünüyorsanız bu saatleri tercih edebilirsiniz. Havayolu firmalarının kampanyalarını takip edip ucuz uçak bileti sunan bir kampanya yakaladığınızda bileti hemen alabilirsiniz.

Ξ Fiyatların En Uygun Olduğu Zaman

Hafta ortası uçuşları hemen her zaman hafta sonuna göre daha ucuz oluyor. Hatta bu yolla %10’a kadar tasarruf sağlayabilirsiniz. En uygun bilet çarşamba ve perşembe öğleden sonra ile, bunu salı ve cumartesi günleri bulunuyor. Genel olarak şunu aklınızda bulundurmakla işe başlayabilirsiniz: Seyahatinizin 28 gün öncesine kadar bilet fiyatları hemen hemen aynıyken, seyahatten 18-28 gün önceki fiyatlar en uygun fiyatlar oluyor.

Yurt içi uçuşlarda en uygun fiyatları yakalama dönemi ise seyahatinizden 21 gün öncesi. Bu dönemdeki fiyatlar ortalama %8 daha ucuza geliyor. Diğer yandan son 2 haftada bilet fiyatları ortalamaya göre %5 oranında artıyor ve son hafta bu oran %30’a yükseliyor. Yurt dışına uçacaksanız, bilet fiyatlarında, yerel uçuşlar kadar dalgalanma olmadığı aşikâr. Ancak seyahat tarihinizden 34 gün öncesindeki fiyatlar, 6 ay öncesindeki fiyatlara göre %4 daha düşük.

Ξ Erken Bilet Almak

Ucuz Uçak Bileti Bulmanın 10 Püf Noktası

Özellikle yoğun seyahat dönemlerde, rezervasyonunuzu geç yaparsanız bu size pahalıya mal olabilir. En uygun fiyatlı uçak biletini bulmak için, tüm destinasyonlar göz önünde bulundurulduğunda, ortalama 27 hafta önceden aramaya başlamak gerekiyor. Skyscanner’ın araştırmasına göre Türklerin %57’si geç rezervasyon nedeniyle en uygun bilet fiyatlarını kaçırıyor. Son 2 haftada birden fırlayan bilet fiyatları nedeniyle, seyahat tarihinizden 3 ila 6 ay öncesinden bilet aramaya başlamanız gerekiyor. Uygun fiyatı yakaladığınızda da kaçırmayın.

Ξ Geç Bilet Almak

Bu da tersten düşünme yöntemi. Zira havayolu şirketleri, uçakları doldurmak istedikleri için, öngörülen zamanda hedeflenen bilet satışına ve doluluk oranlarına ulaşamadıklarında daha düşük fiyatlı bilet kampanyaları başlatıyorlar. Son dakika fırsatları düzenleyen firmalar e-posta listelerindeki üyelerine duyuruyorlar. Eğer güzergâh ve tarihlerde esnekseniz, son dakika fırsatlarından faydalanmak için biletinizi geç alabilirsiniz. Tabii bu da bir risk.

Ξ Alternatif Havayolları

Günümüzde büyük şehirlerde neredeyse ikinci bir havalimanı var. Özellikle Avrupa’da düşük bütçeli firmaların tercih ettiği bu havalimanlarından uçmak genellikle daha ucuz. Gideceğiniz yerdeki bunun gibi havalimanlarını değerlendirip alternatif havayollarını tercih edebilir, oldukça uygun fiyata seyahat edebilirsiniz.

Ξ Havayollarının E-Posta Listeleri

En ucuz kampanyalı uçak bilet fiyatları için hep tetikte olmanın faydası büyük. Promosyon uygulanan koltuk sayısı genellikle çok az olduğundan acele etmek gerekiyor. Kampanyalardan erken haberdar olmak için havayolu ve bilet satışı yapan web sitelerinin e-posta listelerine kaydolabilirsiniz. İlginizi çeken bir destinasyona dair promosyonlu uçuşlar duyurulduğunda gecikmeden biletlerinizi alın. Aynı şekilde havayolu firmalarının sosyal medya hesaplarını takip edin. Bazen kampanyalar ilk önce/sadece Facebook veya Twitter hesaplarından duyuruluyor.

Ξ Farklı Rotalar

Aslında benim en sevdiğim yöntem bu. (: Görmek istediğiniz yaşam standartları epeyce yüksek bir şehre, pahalı bir uçak bileti alarak uçacağınıza, yeni destinasyonları keşfe çıkabilir, hayatınıza macera katabilirsiniz. Ne de olsa gezginin rotası biraz da kendini yolun götürdüğü yere bırakmasından geçiyor. 😉 Zira ünlü turistik destinasyonlar yalnızca bilet fiyatı açısından değil, diğer seyahat giderleri bakımından da pahalı oluyor.

Ξ Farklı Havayollarından Tek Yön Bilet

Ucuz Uçak Bileti Bulmanın 10 Püf Noktası

Genellikle gidiş-dönüş bileti almak ucuza gelse de, farklı havayolu şirketlerinden tek yön bilet almak bazen daha uygun olabiliyor. Rekabetin çok yüksek olduğu destinasyonlarda bunu özellikle aklınızda tutun, zira pek çok uçak bileti arama uygulaması bunu yapıyor. Örneğin Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşları, uzun süren yaz tatillerin başlamasıyla Türkiye’ye geliyor. Bu ülkelerden gelen ve çoğunlukla Türk yolcuları taşıyan charter uçaklar, dönüşte yeterli sayıda yolcu bulamıyor ve bu dönemlerde ucuz uçak bileti bulmak çok daha kolay hale geliyor. Yaz döneminde Dalaman veya Antalya’dan Avrupa’ya bilet baktığınızda fiyatların uygunluğuna şaşıracaksınız.

Ξ Uçak Bileti Arama Motorları

Havayolu firmalarının sayfalarına girip tek tek fiyatları karşılaştırmak yerine, tüm uçak biletleri için en hesaplı karşılaştırmaları sunan uçak bileti arama motorlarını deneyebilirsiniz. Özellikle başarılı mobil uygulamalar ile her an her yerde bilet aramak mümkün. Uluslararası uçak bileti arama hizmeti verenler arasında; Amerika için ucuz bilet arıyorsanız Expedia veya Orbitz, Avrupa için ise biletbayi.com, Momondo veya Skyscanner gayet iyi arama sonuçları veriyor. Yurt içi ve yurt dışı en ucuz uçak bileti bulmak için, android uçak bileti uygulamaları ile uçak biletinizi anında alabiliyorsunuz.

Ξ Mil Programları

Son yıllarda oldukça popüler olan mil programları, hemen herkesin cebindeki kredi kartları sayesinde harcadığınız her kuruşu mile çeviriyor. Bazen mil programı uygulayan bankalar, dönemsel olarak belirli destinasyonlar için yarı sayıda mille uçmanız için kampanyalar düzenliyor.

Ezcümle, seyahat etmeyi seviyorsanız veya aklınızda bir rota varsa, gözünüz hep uçak bileti fiyatlarında olmalı. Hep takipte kalabileceğiniz mobil uygulamalarla ucuz uçak bileti kampanyaları ve promosyonlu bilet yakaladığınızda hızlı karar verebilirsiniz. Son ipucu olarak, bilet araması yaparken kullandığınız web tarayıcının geçmişini silmeyi unutmayın!

10 YORUMLAR

  1. Sadece seyahat etmeyi sevenler için değil, sık sık iş seyahatine çıkması gerekenler için de gerçekten çok faydalı bilgiler. Teşekkürler! 🙂

  2. Antalya’dan avrupaya uçuş varmıdır bu arada arkadaşlar , tam bilgisi olan varmı yoksa istanbul aktarmalımı gönderiyor.

  3. Biletbayi.com dediğiniz gibi en ucuz uçak biletini veriyor onu farkettim diğer firmalar hizmet bedeli 10 15 tl koyarken burası sadece 5 tl 🙂 güzelmiş

CEVAP VER