Likya’nın Nazlı Kızı, Fethiye

2
566

Tüm dünya güzeller güzeli kıyılarımıza, Akdeniz ve Ege’nin el ele tutuştuğu Fethiye’ye meftunken, türlü denk getirememeler ve iş güç derken, uzun zamandır ertelediğim seyahati gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadım geçtiğimiz günlerde. Deniz tutkunu bir insan olarak, geçen yaz doyamadığım denize bu yaz, pırıltılı kumlar, bakir koylar, alabildiğine tarihi ve doğal güzelliklerin kucağında kavuşmak, pek iyi geldi bana. Öpe koklaya bıraktım Fethiye’yi. Yıllar önce gidip gördüğüm Likya’nın nazlı kızı Fethiye’yi bu kez epeyce ayrıntılı gezdim, zira Fethiye, Kaş ve Kalkan’a, Dalyan ve İztuzu Plajı’na, Saklıkent’e yakınlığı ile gezilecek yerler bakımından çok zengin.

Likya’nın Nazlı Kızı, Fethiye

Likya'nın Nazlı Kızı, Fethiye
Likya’nın Nazlı Kızı, Fethiye-Ölüdeniz

Antik Likya yerleşimlerinin kalıntılarından Xanthos, Tlos, Letoon, Pınara, Telmessos, Kelebekler Vadisi, Gökova Körfezi, 12 Adalar Tekne Turu ile ziyaret edebileceğiniz pek çok şirin, bakir ve tertemiz koya, Patara ve Kaputaş Plajlarının güzelliği de eklenince, Fethiye muazzam bir yaz destinasyonu haline geliyor. Elbette Fethiye denince ilk akla gelen adreslerden Ölüdeniz, Belcekız Plajı, Kabak Koyu ve Çalış Plajları da bu güzelliği taçlandırıyor.

Likya'nın Nazlı Kızı, Fethiye-Kaputaş Plajı
Likya’nın Nazlı Kızı, Fethiye-Kaputaş Plajı

Fethiye’nin bir güzelliği de doğu ve güneydoğuda Antalya, güney ve güneybatıda da Akdeniz’le çevrili oluşu. Torosların eteklerinde arkanızda muazzam bir doğa ve ona sırtını vermiş yüzlerce yıllık tarih, önünüzde tüm maviliği ile sonsuza uzanırken ara ara göz kırpan adacıklarıyla Akdeniz’in bulunduğu eşsiz bir bölge.

Likya'nın Nazlı Kızı, Fethiye-Saklıkent
Likya’nın Nazlı Kızı, Fethiye-Saklıkent

Hal böyle olunca, gezilecek yerlerin zenginliği ile en az 4-5 günlük bir plan yapmayı gerektiren Fethiye’yi özümseyerek gezmenin en iyi yollarından biri de tur fırsatlarını değerlendirmek. Jollytur’dan tatil fırsatlarına bakarak Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir ve İzmit çıkışlı, uçaklı ulaşım seçeneklerinin de bulunduğu, zamanınız kısıtlı ise 3 gün, rahat rahat tüm çevreyi gezeyim derseniz 4, 5, 6 veya 7 günlük turlardan birini tercih edebilirsiniz.

Likya'nın Nazlı Kızı, Fethiye, Kaş-Kalkan
Likya’nın Nazlı Kızı, Fethiye, Kaş-Kalkan

Elbette Fethiye denince akla ilk gelenlerden biri de muhteşem Ölüdeniz’i kuşbakışı izleyebileceğiniz yamaç paraşütü yapmak. Benim bu seyahatimde yapma fırsatım olmadı ancak, siz adrenaline doymadan Fethiye’den ayrılmayın.

Fethiye, fotoğraf tutkunları için de eşsiz bir bölge. Öyle ki yağlıboya tabloyu andıran Kayaköy’den, halen ayakta kalmış kalıntılarıyla St. Nicholas Adası’na (Gemiler Adası), dağların denizle buluştuğu keskin yamaçlardan, sakin koylara, Kelebekler Vadisi’nin ve Babadağ’ın muazzam manzarasına dek eşsiz güzellikler vadediyor.

Likya'nın Nazlı Kızı, Fethiye-Kral Mezarları
Likya’nın Nazlı Kızı, Fethiye-Kral Mezarları

Fethiye, aslında yerleşmek, kök salmak, yaşamak için de pek uygun görünüyor gözüme. Pek çok bakımdan avantajlı, huzurlu ve çok çok güzel bir yerleşim. Bu nazlı kız, elini uzatmış bizi çağırıyor gibi (: Konaklama seçenekleri için oteller menüsüne göz atabilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER