Berlin’de Görmeniz Gereken 10 Yer

2
1836

Berlin Berlin, güzel Berlin! Açıkçası bir Alman kentini bu kadar sevebileceğimi hiç düşünmemiştim. Biraz geride duran iddiasız tavrı, sakinliği, ferahlığı ve gösterişten uzaklığı beni oldukça etkiledi Berlin’in. Hatta memleketim Ankara’ya benzettiğim için bana “asfdfadsfsd” diye de epeyce güldüler (: Berlin’in Alman ekolünün disiplinli havasını yansıtan, insanın üzerine atlayıp onu boğmayan, yerini bilen, duruşu net bir atmosferi var. Yemyeşilliği, kültürü-sanatı ve müzeleriyle gereksiz detaylardan uzak, duru ve yaşanılası bir Avrupa kenti Berlin.

Berlin’de Görmeniz Gereken Peril’ce 10 Yer

Berlin’de en çok etkilendiğim yerlerin başında sanırım Berliner Mauer, tam bir Avrupa meydanı olan Alexanderplatz, Museumsinsel ve Tiergarten geliyor. Fakat yine de klasik Berlin gezilecek yerler listesinde olan her yer imkanlar çerçevesinde görülmeli.

Ξ Berliner Mauer

Berliner Mauer, East Side Gallery, Berlin
Berliner Mauer, East Side Gallery, Berlin

Berlin Duvarı, namı diğer utanç duvarı. Berlin Duvarı’nın en büyük kalıntısı Spree Nehri boyunca 1 km boyunca uzanan East Side Gallery (Doğu Yakası Galerisi), Friedrichshain’da yer alıyor. Günümüzde duvar, ünlü grafiti sanatçılarının resimleriyle süslü. Ancak halen etkileyici. Buradan Holocaust-Mahnmal’a (Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı) doğru devam edip Berlin’in simgesi Brandenburger Tor’a çıkabilirsiniz.

Ξ Holocaust-Mahnmal

Holocaust-Mahnmal, Berlin
Holocaust-Mahnmal, Berlin

Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı (Denkmal für die Ermordeten Juden Europas) hakikaten insana tuhaf bir rahatsızlık hissi veriyor. Zira, bu anıtı yapan Peter Eisenman da insanların kafası karıştırmak, bu anıtın bir mezar olduğunu vurgulamak ve insanlara daha çarpıcı bir duygu yaşatmak amacıyla tasarladığını söylemiş. Soğuk, gri, dümdüz beton blokların bir mezar görüntüsü verilerek, düzensiz bir şekilde yerleştirildiği anıt, bir labirent gibi tasarlanmış.

Ξ Brandenburger Tor

Brandenburger Tor, Berlin
Brandenburger Tor, Berlin

Brandenburg Kapısı (Brandenburger Tor), Berlin’in imparatorluk dönemlerinde kullanılan kapılardan biri ve Berlin’in ana şehir sembolü. Daha doğrusu eskiden Doğu-Batı Berlin ayrımına hizmet eden bir yapı iken, duvarın yıkılmasıyla birlikte artık Almanya birliğinin simgesi olarak kabul ediliyor. Alman Klasisizmi’nin en güzel örnekleri arasında gösterilen Brandenburg, Atina Akropolisi’nin Propylaeası’na göre düzenlenmiş çift taraflı 6 doryen sütuna sahip. İşin en güzel yanı da araç trafiğine kapalı oluşu. Buradan az ileride, kuzeyde, Reichstag var. Otobüsle Avrupa Turu gezilerinin en önemli rotalarından Berlin’in Brandenburg Kapısı önünde fotoğraf çektirmeden dönmeyin.

Ξ Reichstag

Reichstag, Berlin
Reichstag, Berlin

Reichstag (Das Reichstagsgebäude), Almanya Federal Parlamentosu’nun ikamet yeri. 1894 Neo-Rönesans yapımı, tarih sayfalarına adın yazdıran Reichstag Yangını ile bilinen binanın en afili yeri günümüzde, İngiliz Sir Norman Foster’ın tasarladığı cam ve çelikten yapılan spiral kubbesi. Ne yazık ki ben içine girip bu alâmet-i fârikaya gözlerimle şahit olamadım ancak, bir mühendislik harikası olarak üzerine vuran ışığı farklı açılarda aynalardan oluşan bir yapı ile parlemento salonuna yansıtan kubbesi, aynı zamanda da üzerine inen yağmur suyunu arıtıp kullanan, üzerindeki güneş panellerinden elektrik de elde eden bir yapı var karşınızda! Kubbenin bir güzelliği de çıktığınızda kendine hayran bırakan Berlin manzarasının sizi bekliyor oluşu. Alman tarihinde önemli bir noktada duran Reichstag, haddizatında dünya tarihindeki benzerlerinin de simgesi kanımca. Mevzu derin.

Ξ Alexanderplatz 

Alexanderplatz, Berlin
Alexanderplatz, Berlin

Alexanderplatz, bence Berlin’in en güzel, renkli, hareketli, cıvıl cıvıl meydanı. Meydanın ortasındaki Berliner Fernsehturm (Tv Kulesi) da, 368 m yüksekliğiyle Almanya’nın en yüksek yapısı ve yine şehrin simgelerinden. Çeşitli şenlik ve festivallerin de düzenlendiği Alexanderplatz’den Museumsinsel’e doğru yürüdüğünüzde karşınıza bir Rönesans dönemi yapısı olan Rotes Rathouse (Kırmızı Belediye Binası) çıkıyor. Alexanderplatz’de ayrıca 1891’den bu yana Roma Tanrısı Neptün’e adanan Neptunbrunnen (Neptün Çeşmesi) Prusya’nın dört büyük ırmağını temsil ediyor. Alexanderplatz’den Berliner Dom’a doğru yürüyebilir, oradan Museumsinsel’e devam edebilirsiniz.

Ξ Berliner Dom

Berliner Dom ve Peril’ce, Berlin

Berlin Katedrali (Berliner Dom) yine pek beğendiğim bir Berlin güzelliği. İtalyan olgun Rönesans ve Barok stillerinin ön planda olduğu görkemli kubbelere sahip, büyük ve etkileyici bir yapı olan katedralin içine girip merdivenleri tırmanıp en tepeye çıktığınızda muazzam bir Berlin manzarası ayaklarınızın altında oluyor. Diğer yandan Berliner Dom’daki Dommuseum’u (Katedral Müzesi) da gezebilir, sonra da Berlinliler gibi katedralin önündeki yemyeşil çimenlere uzanıp bu dingin şehrin atmosferini hissedebilirsiniz.

Ξ Museumsinsel  

Mitte bölgesinde yer alan Müzeler Adası (Museumsinsel), Berlin’in en önemli bölgesi. Malum Berlin Avrupa’nın en değerli müzelerine ev sahipliği yapıyor. Berliner Dom’un yanından başlayan, etrafı kanallarla çevrili bir ada olan Museumsinsel’de Altes Museum, Neues Museum, Alte Nationalgalerie, Bode Museum ve Pergamonmuseum yer alıyor.

Muzeler-Adasi-Museumsinsel
Museumsinsel, Berlin

Müzeler Adası’nda Mısır ve antik koleksiyonların sergilendiği tarihi Altes Museum, 19. yüzyıl Alman resim sanatı eserlerinin sergilendiği Alte Nationalgalerie, müthiş heykelleri ve Bizans sanat eserleriyle Bode Museum ve Mısır, Neandertal ve tarih öncesi arkeolojik kalıntıları ve Truva hazinelerinin bir kısmını içeren yeni Neues Museum var. Bir de tabii, İzmir Pergamon Antik Kenti’nde (Bergama) bulunan ve MÖ 2. yüzyılda inşa edilen Bergama Zeus Sunağı (Zeus Altarı) ile bilinen Pergamonmuseum. (Bergama Müzesi.)

Ξ Großer Tiergarten

Tiergarten, Berlin
Tiergarten, Berlin

Tiergarten (Großer Tiergarten) 210 hektarlık alanıyla Berlin’in en büyük şehir parkı olduğu kadar, yemyeşil ve huzur veren yeri. Almanya’nın Münih’teki Englischer Garten’dan sonra ikinci büyük şehir parkı olan Tiergarten, Berlinlilerin spor, piknik ve yürüyüş yaptıkları dinlence yeri. Bisiklet kiralayarak şöyle bir turlayabilirsiniz, biranızı ve sandviçlerinizi yanınıza almayı unutmayın!

Ξ Gendarmenmarkt ve Berlin Semtleri

Almanya’nın ve Avrupa’nın en etkileyici meydanlarından biri olarak kabul edilen Gendarmenmarkt, açıkhava konserlerinin yapıldığı, etkinliği eksik olmayan ve şirin kafelerle dolu bir meydan. Französischer Dom (Fransız Katedrali), Deutscher Dom (Alman Katedrali) ve Konzerthaus’a ev sahipliği yapan meydanın tam ortasında mimar Friedrich Schiller’in heykelinin bulunduğu Gendarmenmarkt’ta, Deutsche Staatsoper Berlin (Berlin Opera Binası) ile Oranienburger Strasse (Oranienburger Caddesi) Berlin’in gece hayatının ve kültür sanatının kalbi.

Gendarmenmarkt, Berlin
Gendarmenmarkt, Berlin

Listedeki adreslerin çoğunun da yer aldığı Mitte bölgesi, Müzeler AdasıBrandenburg KapısıUnter Der Linden CaddesiReichstag ve Berlin Belediye Sarayı’na ev sahipliği yapıyor. Berlin’in en genç ve bohem semti Prenzlauer Berg, kafeleri, restoranları, gece hayatı ve özel tasarımcıların butikleri ile ünlü.

Deutscher Dom, Gendarmenmarkt, Berlin
Deutscher Dom, Gendarmenmarkt, Berlin

Birleşmeden sonra inşa edilen Daimler City, Sony Centre ve Beisheim Centre gibi 21. yüzyıl mimarisinin örnekleri ise Postdamer Platz’da. Berlin’in en ünlü meydanı Alexanderplatz, Dünya Saati ve Dostluk Çeşmesi gibi sembollere ev sahipliği yapıyor. Marlene Dietrich’in mezarının bulunduğu Schöneberg & Wilmersdorf, 19. yüzyıla ait ev ve kafelerle dolu.

Ξ Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie, Berlin
Checkpoint Charlie, Berlin

Charlie Kontrol Noktası (Checkpoint Charlie), Glienicker Brücke (Glienicke Köprüsü) ile birlikte soğuk savaş döneminde Batı ve Doğu Berlin arasındaki en tanınmış sınır kapısıydı. 1961’de Amerikan ve Sovyet tanklarının karşı karşıya durduğu ve üçüncü ittifak geçiş noktası olarak kullanılan geçiş kapısı olan Checkpoint Charlie’de, günümüzde o günlerin izleri belge ve objelerle bu noktada sergileniyor. Checkpoint Charlie’de nöbet tutan askerlerle fotoğraf çektirmek ve hemen yanındaki Einstein Cafe’de bir kahve molası vermek olmazsa olmaz turist aktivitesi.

Tabii bu adresler, hemen hemen her yerde bulabileceğiniz Berlin gezilecek yerler listelerinde olan yerler. Benim gibi otobüsle Avrupa turu yaptığınızda fazla zamanınız yoksa bu yerlere uğrayın. İlginizi çekerse parkları ve gölleri içeren Yeşil Berlin Rotası’na göz atabilirsiniz. Zamanla Berlin’le ilgili pek çok yazı yazacağım.

2 YORUMLAR

CEVAP VER