Daha daha nelerin var Silifke?

0
968

Silifke gez gez bitecek bir yer değil, Mersin’in een güzel en özel yeri! Plajları, Uzuncaburç ve Göksu Deltası, kanyonları, yaylaları, kral mezarları, yemesi içmesi derken yalnızca bu ilçeye üç gününüzü ayırsanız yeri! Burada listelediklerimi henüz görmedim bile üstelik! Elbette daha nelerin var derken, Silifke Tekne Turları var! Silifke görülecek yerlerin kalan kısmı ise burada.

Daha daha nelerin var Silifke?

Ξ Uzuncaburç

Helenistik çağda Olba Krallığı’nın ibadet yeri olan Uzuncaburç, Mersin’in en önemli ve en iyi korunmuş tarihi kalıntısı. MS. 72’de İmparator Vespasianus, Olba’dan ayrılarak Diocaesarea (Tanrı-İmparator Kenti) adıyla özerk, kendi adına para basabilen yeni bir site kurmuş. Diocaesarea’da bulunan Zeus Tapınağı, burç ve piramit çatılı anıtmezar Selefkoslar, sütunlu cadde, tiyatro, tören kapısı, çeşme, Şans Tapınağı ve Zafer Kapısı Roma döneminden kalma yapılar olarak biliniyor. 5. Yüzyılda da Hristiyanlığın etkisiyle Zeus Tapınağı’na yeni kiliseler de eklenmiş.

Ξ Şeytan Deresi Kanyonu ve Adam Kayalar

Şeytan Deresi Kanyonu ve Adam Kayalar
Şeytan Deresi Kanyonu ve Adam Kayalar, Silifke

Adam Kayalar, Şeytan Deresi Kanyonu’nun sarp yamaçlarında MÖ. 1. ila 2. Yüzyıllar arasında yapıldığı tahmin edilen büyük boyutlardaki insan kabartmaları. İlginç olan ise, Anadolu’da ve hatta Avrupa’da bir eşinin bulunmadığı söyleniyor. Bu konuda bilgisi olan yorum kısmında bizi aydınlatsa ne güzel olur! Türkiye’nin en önemli tarihi eserlerinden biri olduğu söylenen kabartma bölgesinde; 11 erkek, 4 kadın, iki çocuk, bir dağ keçisi ve bir Roma Kartalı kabartması yer alıyor. Birbirleriyle bağlantılı anlatımı olan ve yan yana çok figürlü kabartmaların bir arada görüldüğü bölgedeki kabartmaların bir defada yapılıp bitirilmediği, arka arkaya 500 yıl boyunca insanların ölülerini gömerek daha sonraları anma törenleri için geldikleri tespit edilmiş.

Ξ Olba Antik Kenti

Olba Antik Kenti, Silifke
Olba Antik Kenti, Silifke

Olba Antik Kenti, Helenistik dönemde Olba Krallığı’nın merkezi ve önemli bir ticaret şehri olarak kurulmuş. Uzuncaburç’un 4 km doğusundaki bir tepede yer alan kentten günümüze kadar gelebilen kalıntılar, akuadük, çeşme binası su kemeri, evler, tiyatro ve nekropol.

Ξ Göksu Deltası

Delta deyince aklıma hep güzeller güzeli Bafra Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti geliyor. Umarım bir gün gideceğim Göksu Deltası, nadir ve nesli tehlikeye düşmüş kuş türleri ile bitkilerin yaşama, üreme, beslenme ve konaklamalarına imkân sağlayan uluslararası öneme sahip dünyanın sayılı kuş göçü yollarından biriymiş. 450 türden oluşan Türkiye kuşlarının 332 türü barındığı Göksu Deltası doğal sit alanı olduğu gibi, kara ve su kaplumbağaları (Careta caretta, Chelonia mydas), kertenkele, yılan ve balık türlerinin, mavi yengecin ve fok balığının da yaşama alanı.

Ξ Silifke Plajları

Dillere destan Mersin plajlarının hemen hepsi Silifke ilçe sınırları içinde de denebilir: Kapızlı, Susanoğlu, Atayurt, Akkum, Taşucu, Akçakıl, İncekum, Boğsak ve Yeşilovacık Plajları.

Efendim bunların dışında Atatürk Müzesi ve Silifke ilçe merkezini ortadan ikiye bölen Göksu Nehri başta olmak üzere, Silifke Müzesi, Korkusuz Kral Anıtmezarı (Mezgit Kale), Zeus Tapınağı, Cambazlı Kilise, Takkadın Ören Yeri, Roma Tapınağı ve
Alaaddin ile Reşadiye Camileri Silifke’nin gezilecek yerlerinden bazıları.

CEVAP VER