Ankara’nın Kurumsal Müzeleri

0
787

Cumhuriyet’in başkenti Ankara’da, Türkiye’nin ilk kurumları o günlerden bugünlere gelene dek yaşanan süreçleri kendi alanlarında anlatan pek çok müze bulunuyor. Paradan pula, tabiat tarihinden haritaya, her türlü uçak, silah, mühimmata, buharlı lokomotiflerden çiftçi-tahıl ofis müzesine dek rengarenk bir yelpazede türlü çeşitli müzeler Ankara’da meraklılarını bekliyor. Sırada, Ankara Müzeleri genel başlığına müteakip Ankara’nın Kurumsal Müzeleri (:

Ankara’nın Kurumsal Müzeleri

Ξ Ankara Olgunlaşma Enstitüsü 100. Yıl Müzesi

Ankara Olgunlaşma Enstitüsü 100. Yıl Müzesi, ankaraolgunlasma.meb.k12.tr
Ankara Olgunlaşma Enstitüsü 100. Yıl Müzesi, ankaraolgunlasma.meb.k12.tr

Lise ve üniversite yıllarımda, uzunca süre moda tasarımı temalı bir hayat sürdüğümden Olgunlaşma’yı başa aldım (: Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren, özellikle de Şapka Devrimi’nin ardından Türkiye’nin geleneksel kıyafet kültürünü, yöresel el sanatlarını yaşatan, koruyan ve tanıtan bir misyonu olan enstitü, o dönemlerde bir yüksekokul olarak görev yapıyordu ve hatta 2000’lere kadar da öyleydi.

Elbette teknoloji ile birlikte hazır giyimin yükselmesi, üniversitelerin bu alanda bölümler açmasıyla artık Ankara Olgunlaşma Enstitüsü daha çok etnografik koruma vasfı üzerine çalışıyor. 1958’de eğitim-öğretime başlayan Ankara Olgunlaşma Enstitüsü, eğitim ve üretim sınıflarından oluşan 2 yıl süreli sertifika eğitimi ile sektörlerin gereksinim duyduğu alanlarda ara eleman yetiştiriyordu ve bu eğitimin ardından öğrenciler kurum ve kuruluşlarda usta, usta öğretici olarak istihdam edildiler. Günümüzün giyim, hazır giyim ve moda tasarımı alanında ders veren üniversite hocaları hatta büyük modacıları bile hep bu enstitüden (Kız Enstitüsü derlerdi) yetiştiler.

Atatürk’ün doğumunun 100. yılı nedeniyle 1981’de açılan Ankara Olgunlaşma Enstitüsü 100. Yıl Müzesi, kaybolmaya yüz tutmuş etnografik eserleri korumak, yaşatmak, yeni nesillere aktarmak, enstitüyü ziyaret eden yerli ve yabancı konuklara Türk kültürü ve el sanatlarını tanıtmak amacıyla kuruldu. Büyük bir kısmı Osmanlı İmparatorluğu son dönemine ait olan eserler üç bölümde sergileniyor.

Mutlaka gezin bence, değerlerimizi ve kültürümüzü bir bir yitiriyoruz zira.

Adres: Ankara Olgunlaşma Enstitüsü Atatürk Bulvarı No: 41 Sıhhiye/Ankara
Web-site: http://ankaraolgunlasma.meb.k12.tr/
Tel: 0 (312) 324 32 65
Ziyaret saatleri: Okul idaresinden alınan özel izinle müze ziyaretçilere açılıyor.

Ξ MTA Tabiat Tarihi Müzesi

MTA Tabiat Tarihi Müzesi, mapio.net
MTA Tabiat Tarihi Müzesi, mapio.net

Evet ikinci torpilim de MTA’ya, zira burada da yaklaşık 5.5 yıl çalışmışlığım var. O “kamuda çalıştığım” günleri hiçbir şekilde sevgiyle yad etmesem de, halen müze için ve MTA için çalışan güzel insanların hatırına ikinci sırayı MTA Tabiat Tarihi Müzesi’ne veriyorum.

Günümüzde işleyiş nasıl bilmemekle birlikte benim jenerasyon hatırlar, ilkokulda yapılan en önemli kurum gezilerinden biriydi Maden Tetkik Arama Enstitüsü. Bakmayın girişinde Çin’den getirilmiş ve bilimsel ölçülere uymayan dinozor maketlerine, müzenin çok ciddi bir koleksiyonu var. Hatta sergilenenden fazla materyal de depolarda bekliyor.

Türkiye’nin ilk tabiat tarihi müzesi olan, MTA Tabiat Tarihi Müzesi Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü bünyesinde, 1968’den bu yana hizmet veriyor. Müzede MTA Enstitüsünün yapmış olduğu jeolojik, minerolojik ve paleontolojik araştırma ve çalışmalar ile bilim fakültelerinin yapmış olduğu bilimsel ve teknik araştırmalar, materyaller sergileniyor.

Adres: Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No:139 06800 Çankaya/ANKARA
Web-site: http://www.mta.gov.tr/v3.0/muze/anasayfa
Tel: (+90-312) 287 34 30
Ziyaret saatleri: Hafta İçi her gün, 09.00-17.00 ile Cumartesi-Pazar: 10.00-15.00

Ξ Meteoroloji Müzesi

Meteoroloji Müzesi, turizmhaberleri.com
Meteoroloji Müzesi, turizmhaberleri.com

Kurtuluş Savaşı sırasında Genel Kurmay Başkanlığı olarak kullanılan tarihi bir binada hizmet veren Meteoroloji Müzesi, iki bölümden oluşuyor. Atatürk’ün kaldığı ve Kurtuluş Savaşı’nda askeri plânları hazırladığı Atatürk Odası ve ikinci bölümde de meteorolojik parametrelerin ölçümünde kullanılan alet ve cihazlar sergileniyor. Meteorolojik alet ve cihazların zaman içerisinde teknolojik gelişmeye paralel olarak değişimini yansıtan bir biçimde düzenlenen müzede ayrıca eski Türkçe ile kayıtları yapılan rasatlar da sergileniyor.

Adres: Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Kütükçü Ali Bey Cad. No: 4 Kalaba, Keçiören/Ankara
Web-site: https://www.mgm.gov.tr/kurumsal/muze.aspx
Tel: 0 (312) 302 24 19
Ziyaret saatleri: Hafta içi her gün mesai saatleri içinde randevu alınarak ziyaret edilebilir.

Ξ PTT Pul Müzesi

PTT Pul Müzesi, icmimar.com
PTT Pul Müzesi, icmimar.com

PTT Pul Müzesi‘nde haberleşme tarihi, geçmişten günümüze postada kullanılan malzemeler, tarihimize ışık tutan eserlerin yanı sıra, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi pulları, konulu pullar (Atatürk, tarih, turizm, doğa, spor, taşıt, kültür varlıklarımız), çocuk pulları, dünya pulları, posta kartları, ilk gün ve özel gün pulları sergileniyor. Müzede sergilenen koleksiyonun tümüne, kiosklarda yer alan dijital arşiv sayesinde istenilen noktadan ulaşım da sağlanabiliyor.

Adres: Anafartalar Mah. Atatürk Bulv. No: 13 Ulus/Ankara
Web-site: www.pttpulmuzesi.org.tr
Tel: 0 (312) 560 60 47–48–49
Ziyaret saatleri: Resmi ve Dini bayramlar ile pazar günleri hariç haftanın her günü 09.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Ξ TCMB Para Müzesi

TCMB Para Müzesi, sanalmuze.tcmb.gov.tr
TCMB Para Müzesi, sanalmuze.tcmb.gov.tr

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Müzesi’nde Osmanlı ve Cumhuriyet Döneminde tedavülde bulunan madeni paralar, banknotlar, baskı klişeleri, tarihî hisse senetleri ve tahviller sergileniyor. Nümizmatik veya meskûkât olarak bilinen, sikke veya kâğıt para koleksiyonculuğu açısından zengin bir içerik ve kronolojik görseller sunan müze, parayı tarihi bir belge olarak gören ve inceleyenler için gezilip görülmesi gereken yerler arasında.

Adres: İstiklal Cad. 10 Ulus 06100/Ankara
Web-site: http://www.muzeasist.com/muze/profil/tcmb-para-muzesi
Tel: 0 (312) 507 50 00
Ziyaret saatleri: Güvenlik açısından, her isteyen vatandaşın istediği gibi girip gezmesi yasak olan müze, ancak bir grup oluşturup izin alınarak hafta içi gezilebiliyor.

Ξ TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi

TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi, gazetebilkent.com
TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi, gazetebilkent.com

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu Yayıncılık Tarihi Müzesi içerisinde hazırlanan çeşitli stüdyolar, görsel ve işitsel yayıncılığın öncesini ve geçirdiği süreçleri uygulamalı olarak gözler önüne seriyor. Transistörlü radyolardan siyah beyaz ekranlara ve günümüzde 3D yayınlara uzanan yayıncılık teknolojisinin geldiği son noktayı resmeden bir sergilemenin yanı sıra, bu sürece tanıklık eden işitsel ve görsel arşivin de sunulduğu müze, yayıncılığın öncesini ve geçirdiği süreçleri uygulamalı olarak göstermeyi de amaçlıyor. Müzede TRT dizi ve filmlerinde kullanılan 50 binin üzerinde kostüm ile Atatürk’ün kullandığı araçların birebir kopyası da yer alıyor.

Adres: TRT Genel Müdürlük Turan Güneş Bulvarı, Oran/Ankara
Web-site: http://www.trtmuze.com.tr/
Tel: 0 (312) 463 28 38
Ziyaret saatleri: Resmi tatiller dışında hafta içi 10.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Ξ Hava Kuvvetleri Müzesi

Hava Kuvvetleri Müzesi, mapio.net
Hava Kuvvetleri Müzesi, mapio.net

Resmi açılışı Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı ve Türkiye’nin ilk kadın pilotu Sabiha Gökçen tarafından gerçekleştirilen Hava Kuvvetleri Müzesi, Türk Hava Kuvvetleri demirbaş kaydında bulunan her türlü uçak, silah, mühimmat, yer savunma sistemleri gibi zengin bir koleksiyona sahip. Model uçaklar, dünya havacılık tarihine ait bilgiler, bombardıman ekipmanları, bilgisayardan uçuş simülatörü, gerçek savaş uçağı kokpiti deneyimi, askeri radarlar, uçak motorları, askeri keşif ve eğitim uçakları müzenin ziyaretçilerine sunduğu görsel objeler arasında yer alıyor.

Adres: Hava Kuvvetleri Müzesi Komutanlığı Etimesgut/Ankara
Web-site: https://www.hvkk.tsk.tr/
Tel: 0 (312) 244 85 50
Ziyaret saatleri: Pazartesi ve salı günleri hariç, hafta içi 09.00–17.00, hafta sonları ve tatil günleri 10.00–18.00 saatleri arası ziyarete açık. (Randevu ile izin alınması gerekiyor.)

Ξ Haritacılık Müzesi

Haritacılık Müzesi, arkeolojikhaber.com
Haritacılık Müzesi, arkeolojikhaber.com

Millî Savunma Bakanlığı Harita Genel Komutanlığı’nın merkez kışlasında bulunan Haritacılık Müzesi, bir askeri müze. İlkin 2 Mayıs 1971’de Harita Yüksek Okulu Komutanlığı bünyesinde kurulan, 2003’te de düzenlenen müzede, haritacılıkla ilgili eski alet ve malzemelerle, arşivlerden ve yurt içi ya da yurt dışından temin edilen haritalar sergileniyor.

Adres: MSB Harita Genel Komutanlığı Tıp Fakültesi Caddesi Dikimevi/Ankara
Web-site: www.hgk.msb.gov.tr
Tel: 0 (312) 595 23 38/2394
Ziyaret saatleri: Harita Genel Komutanlığı’ndan yazılı izin alınmasıyla gezilebiliyor.

Ξ Jandarma Müzesi

Jandarma Müzesi, jandarma.gov.tr
Jandarma Müzesi, jandarma.gov.tr

Jandarma Teşkilatı’nın tarihini ve günümüzde ulaştığı seviyeyi her yönüyle tanıtmak ve bu askeri kültür mirası gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla kurulan Jandarma Müzesi’nde, 2005’ten bu yana kronolojik bir sırayla, teşkilatın tarihi gelişimi, silahlar, kıyafetler, fotoğraflar ve bilgi panolarıyla anlatılıyor. Giriş katında Osmanlı Devleti dönemi sergi salonu, birinci katında ise Cumhuriyet dönemi sergi salonları yer alıyor.

Adres: Jandarma Müzesi Beytepe/Ankara
Web-site: www.jandarma.gov.tr/jandmuze
Tel: 0 (312) 464 4168
Ziyaret saatleri: Hafta içi 09.00-16.30 saatleri arasında ziyarete açık.

Ξ Milli Mücadelede Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi

Milli Mücadelede Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi, vikipedi
Milli Mücadelede Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi, vikipedi

Atatürk’ün Ankara’ya geldiği 27 Aralık 1919’dan 1922’ye dek başkomutanlık karargâhı ve konutu olarak kullanılan, en önemli iç ve dış kararlara tanıklık eden müze binası, ilkin Bağdat Demiryolu’nun yapımı sırasında 1892’de inşa edilmiş. Türkiye’nin yakın tarihine ışık tutan ve özellikle de Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) kuruluş yıllarında kullanılan eserlerin sergilendiği Milli Mücadelede Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi’nde, empresyonist ressam İbrahim Çallı’nın en önemli eserleri arasında yer alan “Kurtuluş Savaşı’nda Kağnı Çeken Kadınlar” tablosu da sergileniyor.

Adres: TCDD Ankara Garı Ulus/Ankara
Web-site: www.tcdd.gov.tr
Tel: 0 (312) 309 05 15/4084
Ziyaret saatleri: Cumartesi, pazar ve dini bayramlar hariç hafta içi her gün 09.00-12.00 ile 13.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Ξ TCDD Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi

TCDD Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi, ankaradayasamak.com
TCDD Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi, ankaradayasamak.com

Ankara’nın Çankaya’ya bağlı Maltepe semtinde, Ankara Garı’nın Celal Bayar Bulvarı’na bitişik arazisinin bir bölümünde bulunan bir açık hava demiryolları müzesi olan TCDD Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi, eskiden kullanılan buharlı trenler ve kömür vinçlerinin sergilendiği nostaljik bir alan. 10’a yakın lokomotifin bulunduğu açık hava müzesinde, lokomotiflerin hizmet yılı, çalıştığı hatlar, hizmet süresi gibi bilgiler de bulunuyor.

Adres: TCDD Ankara 2. Bölge Müdürlüğü Anadolu Bulvarı Behiçbey/Ankara
Web-site: http://www.tcdd.gov.tr/malikoy-istasyonmuzesi+m154
Tel: 0 (312) 309 05 15 / 303
Ziyaret saatleri: Hafta içi her gün 09.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Ξ TCDD Müzesi ve Sanat Galerisi

TCDD Müzesi ve Sanat Galerisi, anadolugezgini.wordpress.com
TCDD Müzesi ve Sanat Galerisi, anadolugezgini.wordpress.com

TCDD’nin tarihini yaşatmak, sanata ve sanatçıya katkıda bulunmak sorumluluğuyla önem verilen TCDD Demiryolları Müzesi ve Sanat Galerisi yakın tarihimize ışık tutan, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve TCDD’nin kuruluş yıllarında kullanılmış orijinal eserlerin sergilendiği müzelerden biri. Ankara Gar Kompleksi içerisinde bulunan ve Atatürk’ün talimatıyla demiryolları mimarları tarafından “Ankara Oteli” olarak 1924’te projelendirilen binasında hizmet veren müze binasının giriş katı Sanat Galerisi, ikinci katı da Demiryolları Müzesi olarak ziyarete açık.

Adres: TCDD Müzesi ve Sanat Galerisi Talatpaşa Bulvarı Ankara Garı yanı/Ankara
Web-site: http://www.tcdd.gov.tr/ankara-sanatgalerisi+m152
Tel: 0 (312) 309 05 15 /4094
Ziyaret saatleri: Hafta sonları, resmi ve dini bayramlar hariç, hafta içi her gün 09.00-12.00 ile 13.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Ξ Milli Savunma Bakanlığı Arşiv Müzesi

Milli Savunma Bakanlığı Arşiv Müzesi, msb.gov.tr
Milli Savunma Bakanlığı Arşiv Müzesi, msb.gov.tr

Milli Savunma Bakanlığı Arşiv Müdürlüğü Müzesi’nde Kırım Savaşı, Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşları, Birinci Dünya Savaşı ve İstiklal Savaşı dönemlerine ait personele yönelik belge ve dokümanlar sergileniyor. Müzenin en büyük amacı, Türkiye tarihinde yaşanmış çeşitli savaşlar esnasında, çok zor şartlarda tutulmuş ve günümüze kadar ulaşmış binlerce kayıt ve doküman içerisinden ilginç olanları ve tarihe ışık tutacak niteliktekileri orijinal arşiv belgeleriyle ortaya koymak.

Adres: General Şefik Erensü Kışlası Lodumlu, Bilkent/Ankara
Web-site:
Tel: 0 (312) 266 27 98 / 2143 / 2131
Ziyaret saatleri: Pazartesi ve salı günleri hariç 09:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açık.

Ξ MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi

MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi, mkek.gov.tr
MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi, mkek.gov.tr

Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu bünyesinde, tarihi boyunca sanayinin gelişim süreçleri ve teknolojik kültürel varlıkların tanıtılması amacıyla, MKE Kurumunun Türkiye sanayi tarihinin yazılmasında öncülük etmesi temelinde kurulmuş bir müze. MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi’nde yaklaşık 1050 obje-eser Osmanlı, İmalatı-Harbiye, Kurtuluş Savaşı, Askeri Fabrikalar dönemi ile Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu döneminde savaşlarda kullanılan işlevini yitirmiş silah, araç ve gereçler, üretim tezgâhları, iletişim araçlarını kapsıyor.

Adres: MKE Genel Müdürlüğü Tandoğan Yerleşkesi Tandoğan/Ankara
Web-site: http://www.mkek.gov.tr/Muze/
Tel: 0 (312) 296 16 57
Ziyaret saatleri: Hafta içi 09.00-12.00 ile 13.30-17.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Ξ Telekomünikasyon Müzesi

Telekomünikasyon Müzesi, tunainsaat.com.tr
Telekomünikasyon Müzesi, tunainsaat.com.tr

Eğitim, bilim ve teknoloji müzesi olarak iletişim alanında aktif eğitici anlayışıyla hazırlanmış ilk ve tek uygulamalı müze olan Telekomünikasyon Müzesi, sergilenen 402 parça eser ile ziyaretçileri tarihi bir yolculuğa çıkarıyor. Asıl hedef kitlesi eğitim kurumları olan, bununla birlikte tüm yaş gruplarına da hitap eden müze, iki sergileme, bir uygulama salonu olarak düzenlenmiş iç içe 3 salondan oluşuyor.

Adres: Türk Telekomünikasyon AŞ. Genel Müdürlük. Turgut Özal Bulvarı Aydınlıkevler/Ankara
Web-site: http://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/ankara/gezilecekyer/turk-telekom-telekomunkasyon-muzes
Tel: 0 (312) 555 23 98
Ziyaret saatleri: Müze hafta içi 09.00–17.00 saatleri arasında ziyarete açık ancak randevu alınması zorunlu.

Ξ Toprak Mahsulleri Ofisi Müzesi

Toprak Mahsulleri Ofisi Müzesi, tmo.gov.tr
Toprak Mahsulleri Ofisi Müzesi, tmo.gov.tr

2009’da kurulan Toprak Mahsulleri Ofisi Müzesi, çok sayıda medeniyete beşiklik yapan Anadolu’nun ağırlıklı olarak tarım ambarı niteliğini anlatıyor. Çiftçi-Tahıl-Ofis Müzesi bünyesinde bu kültürel mirasın koruması ve gelecek kuşaklara aktarımına öncülük eden müzede Anadolu’nun farklı yörelerinden ve özellikle tüm taşra teşkilatlarından toplanan tahıl ürünleri ve tahılla ilgili eşyalar sergileniyor.

Adres: TMO Ek Tesisleri İstanbul Yolu 9. Km. Güvercinlik/Ankara
Web-site: http://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/ankara/gezilecekyer/toprak-mahsuller-ofs-muzes
Tel:
0 (312) 591 42 40–39
Ziyaret saatleri: Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü’nden alınan yazılı izinle hafta içi gezilebilir.

Ankara’nın Atatürk ve Cumhuriyet Müzeleri‘ne de göz atabilirsiniz.

CEVAP VER