Brüksel Müzeleri

1
1167

Belçika’nın başkenti Brüksel küçücük minicik bir şehircik olsa da, küçük, büyük, tematik, kültürel, devlet, özel sayısız müzesiyle içi dolu turşucuk. Güzel bir Avrupa kenti olan Brüksel’de şehri keşfetmeden önce Brüksel Müzesi‘ni ziyaret edebilir, ya da restoran menülerinde bulacağınız biraların çeşitlerini ve nasıl yapıldıklarını anlamak için Belçika Bira Müzelerinde kısa bir tur atabilirsiniz.

Brüksel Müzeleri

Eğer Brüksel’de istediğiniz kadar kalıp geniş geniş müze gezecek kadar vaktiniz varsa ya da gerçek bir müze tutkunuysanız, yapmanız gereken ilk şey, bir Brussels Museum Pass edinmek. Bu sayede, 32 müzeye ücretsiz girebildiğiniz gibi, turistik yerler, turlar, barlar, restoranlar, gece kulüplerinde de indirim alabilirsiniz. Başlıyoruz!

Ξ Museum of Brussels City

Museum of Brussels City (Brussels City Museum), Brüksel Müzeleri

Museum of Brussels City (Brüksel Müzesi), kentin geçmişine, tarihi gelişimine tanıklık etmek için birebir. Müze, Brüksel’in ekonomik, sosyal ve şehir kalkınması ile günümüzdeki sembolü Peeing Boy‘un (Mannekin Pis/İşeyen Çocuk Heykeli) tarihine kadar kentin çeşitli yönlerini yansıtan üç kattan oluşuyor. Burada ayrıca Mannekin Pis’in 100 kadar kostümü de sergileniyor. Brussels Museum Pass’ınız yoksa giriş 3 Euro.

Ξ Museum of Musical instruments

Museum of Musical instruments, Brüksel Müzeleri

Museum of Musical instruments (Müzik Enstrümanları Müzesi), dünyanın dört bir yanından 7000’den fazla müzisyenin öyküsü ile birlikte enstrümanlarının sergilendiği bir Brüksel müzesi. Girişte size verilen ve müzik aletlerini dinlemenizi sağlayan kulaklıkla müzeyi gezerken oldukça keyif alabilirsiniz. Art-Nouveau tarzı bir yapıda yer alan müzenin en üst katındaki kafede keyif yapabilir, şehrin muazzam panoramik manzarasına karşı kahve içebilirsiniz de.

Ξ Royal Museums of Fine Arts Belgium

Royal Museums of Fine Arts Belgium, Brüksel Müzeleri
Royal Museums of Fine Arts Belgium, Brüksel Müzeleri

Royal Museums of Fine Arts Belgium (Kraliyet Güzel Sanatlar Müzeleri Belçika) sanat meraklılarının gözdesi, kentin sanat ve müze tepesindeki Mont des Arts (Kunstberg) da yer alıyor. Belçikalı sanatçıların eserleri ile tanınan Royal Museums’ta 15 ila 21. yüzyıllar arasında Belçika ve Avrupa sanatından eserlerini inceleyebilirsiniz.

Ξ Museum of Natural Sciences

Museum of Natural Sciences, Brüksel Müzeleri

Museum of Natural Sciences (Doğa Bilimleri Müzesi), dinozorların ve mavi balinaların devasa kemiklerine ev sahipliği yapan oldukça büyük bir müze. Doğa tarihi meraklılarına hitap eden Museum of Natural Sciences, Leopold Park kıyısındaki Parlamento Binası yakınında yer alıyor. Etkileşimli sunumlarıyla her yaştan ziyaretçiyi memnun bırakan bir Brüksel müzesi.

Ξ Horta Museum

Horta Museum, Brüksel Müzeleri
Horta Museum, Brüksel Müzeleri

Horta Museum (Horta Müzesi), kentte Art Nouveau’nun ilk örneklerinden biri olarak Victor Hugo’nun 1900’lü yılların başlarında yaşadığı konutlarından birinde yer alıyor. Ahşap ile çelik dekoratif sanatı ve heykelleri ile büyüleyen müze, Brüksel ve Belçika Art-Nouveau tarihi örnekleri ile dolu.

Ξ BELvue Museum

BELvue Museum, Brüksel Müzeleri

Modern Belçika tarihine ithaf edilen BELvue Museum (BELvue Müzesi), Belçika’nın 1830’dan günümüze dek gelen ulusal tarihiyle ilgili bilgi, belge ve dokümanları sergiliyor. Belçika’ın bağımsızlığından günümüze gelene dek geçirdiği evreleri yansıtan müze binası, bir zamanlar otel olarak kullanılan oldukça güzel mimariye sahip bir saray.

Ξ Museum of Belgian Brewers

Museum of Belgian Brewers, Belçika Müzeleri
Museum of Belgian Brewers, Belçika Müzeleri

Brüksel’in en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Museum of Belgian Brewers (Belçika Bira Müzesi), Belçika’nın yerel lezzeti olan onlarca çeşit biranın yapım aşamalarını anlatan bir yer. Küçük, samimi ve şirin bir lonca evinde yer alan müzede, biranın geçmişi, bira yapma süreci ve Belçika biralarına ait eşya, bilgi ve videolardan oluşan bir koleksiyon sunuyor.

Ξ Museum of Cocoa and Chocolate

Museum of Cocoa and Chocolate, Brüksel Müzeleri

Museum of Cocoa and Chocolate (Kakao ve Çikolata Müzesi), yine Brüksel’in en çok ziyaret edilen müzelerinden biri. Ziyaretçilerine birbirinden lezzetli ve özel çikolatalar tatma fırsatı veren Çikolata Müzesi’nde pralinlerin ve kakao çekirdeğinin kökeni hakkında bilgiler içeren gösteriler de sunuluyor.

Ξ Autoworld

Autoworld, Brüksel Müzeleri
Autoworld, Brüksel Müzeleri

Autoworld, 1890’lara ait eski araçların sergilendiği koleksiyonuyla, Brüksel’in en popüler müzelerinden biri. Parc du Cinquantenaire’de bulunan bir depo olan müzede, Avrupa ve Amerika’da üretilmiş orijinal modelleri içeren 400’den fazla araç yer alıyor. Araç tutkunları için bulunmaz bir fırsat.

Ξ Toy Museum

Toy Museum, Brüksel Müzeleri

Toy Museum (Oyuncak Müzesi), çocukların yanı sıra yetişkinlerin de hayli ilgisini çeken, oyuncaklarla dolup taşan üç katlı, tarihi bir konakta bulunuyor. Günümüzün bilgisayar oyunlarından önce, hayal gücünü tetikleyen oyuncaklara doğru keyifli bir yolculuğa çıkmak isterseniz, nostaljik bir müze turu sizi bekliyor.

Ξ Comic Strip Museum

Comic Strip Museum, Brüksel Müzeleri
Comic Strip Museum, Brüksel Müzeleri

Comic Strip Museum (Çizgi Roman Müzesi), eskiden alışveriş merkezi olarak kullanılan tarihi bir Art-Nouveau yapıda yer alıyor. Hem çizgi romanlara ve mimariye hayran olmak için harika bir fırsat! Tenten’in hikayesi ve onun yaratıcısı Herge ile ünlü Belçikalı sanatçıların çalışmalarının sergilendiği müze turunu, alt kattaki çizgi roman mağazası veya kütüphane turuyla bitirebilirsiniz.

Ξ Halle Gate

Halle Gate, Brüksel Müzeleri

Brüksel şehir surlarının bir parçası olan Orta Çağ’dan kalma Halle Gate (Halle Kapısı), 14. yüzyılda kentin çevresini kuşatan beşgen duvarın bir parçasıymış. Günümüzde ise, şehrin bir zamanlar işgalcilere karşı nasıl savunduğunu anlatan bir müze olarak faaliyetini sürdüren Halle Gate’in şehir manzarası şahane!

Ξ Museum of Costume and Lace

Museum of Costume and Lace, Brüksel Müzeleri

Museum of Costume and Lace (Kostüm ve Dantel Müzesi), Belçika’nın eşsiz yerel mirasını gözler önüne seren bir müze. Kostüm, aksesuar ve dantel temalarına sahip geçici sergilerin düzenlendiği müze, Grand Place yakınında yer alıyor.

Müzeleri bitirdiyseniz, Brüksel’de Görmeniz Gereken Peril’ce 5 Yer başlığına da göz atmak isteyebilirsiniz.

1 Yorum

  1. Brüksel’de bu kadar çok müze olduğunu hiç bilmiyordum! Sayenizde öğrenmiş olduk ? Hepsi birbirinden ilginç görünüyor mutlaka görmek gerek ?

    Emeğinize sağlık ??

CEVAP VER