Ankara Müzeleri

1
737

Efendim bir Ankaralı olarak, bir müze sever olarak Ankara Müzeleri’ni yazmamam düşünülemezdi. Ankara’yı her yazışımda içim kan ağlıyor. Cumhuriyet’in kalbi, operası-balesi, tiyatroları, sinema salonları, edebiyatın şiirin ve yönetmenlerin memleketi, kültür-sanatın merkezi Ankara bugün nerede, biz neredeyiz? Öyle üzülüyorum öyle üzülüyorum ki, hafızamda kalan son Ankara fotoğrafına bakıp içleniyorum.

Ankara Müzeleri

Bu girizgâh Ankara Müzeleri’nin ilk paragrafı olmaktan ziyade daha geniş bir serzeniş olsa da, söz konusu Ankara, eski Ankara olunca iki kelam etmeden olmuyor işte.

Ankara Etnoğrafya Müzesi
Ankara Etnoğrafya Müzesi

Ankara, bir devrin her şeyi ciddiye alan resmi duruşunun; takım elbiseyle gezen, selamlaşırken önünü ilikleyen beyefendilerin, topuklu pabuçları ve rujlu dudaklarıyla her daim ağır başlı zarif, bakımlı hanımefendilerin kentiydi. Hakkı-hukuku savunanların Anadolu’nun dört bir yanından yürüyüp yoldaşlarına kavuştuğu, Türkiye’nin duayen hocalarının başarılı fişek gibi öğrenciler yetiştirdiği üniversitelerin kentiydi. İlçeleriyle, köyleriyle her daim sevgi dolu sımsıcak insanların, kültürüne sahip çıkan, sevgi dolu öğretmenlerin, gece gündüz demeden yardıma koşan sağlıkçıların, toplum yararına çalışan avukatların, modern ve özgür dünyanın parlayan başkentiydi. Benim Ankara’m böyleydi.

Ve dahi, Türkiye’nin tarihi, kültürel, sosyal, sanatsal, ekonomik ve siyasi alanlarında ilk müzecilik faaliyetini başlatan kurum ve kuruluşlarının bulunduğu Ankara’da, ülkemizin yaşadığı dönemleri kronolojik bir süreç içerisinde gözlemleme fırsatı veren müzeler çok çok değerli. Ankara ve ilçelerinde kültürel mirasın korunması, manevi duyarlılığın artması ve bizden önceki medeniyetler ile diğer uygarlıklara ait değerlerin korunmasına katkı sağlayan yüze yakın müze yer alıyor.

Ankara Resim Heykel Müzesi
Ankara Resim Heykel Müzesi

Ankara’da büyük-küçük, tematik, özel ve devlet eliyle kurulmuş onlarca müze olduğundan Ankara’nın Atatürk ve Cumhuriyet Müzeleri, Ankara’nın Kurumsal Müzeleri, Ankara Tematik Müzeler ve Ankara Özel Müzeler olmak üzere birkaç bölüme ayırdım. Bir de elbette Ankara’da mutlaka görülmesi gereken müzeleri de ayrıca yazdım. İlgi alanınıza göre dilediğinizi ziyaret edebilirsiniz. Bu müzelerin hemen hemen hepsini MüzeKart ile ücretsiz gezebilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER