Ankara’nın Atatürk ve Cumhuriyet Müzeleri

0
1051

Ankara, modern Türkiye Cumhuriyeti’nin doğduğu, büyüdüğü ve serpildiği, siyasi, sosyal, kültürel, ekonomik ve sanatsal alanlarda mini bir Türkiye oldu. Kamuya ait hemen tüm kurum ve kuruluş, Ankara’dan tüm Anadolu’ya yayıldı.

Ankara’nın Atatürk ve Cumhuriyet Müzeleri

Küçük bir Anadolu kasabasından başkente uzanan bu uzun, zahmetli yolculukta Ankara omuzlarına ağır yükler yükledi, fakat altından kalkmayı da bildi. Ankara’nın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm bu aşamalarını, kurtuluş mücadelesini ve inkılap devrimlerinin izini süreceğiniz müzeler, Ankara’nın en önemli müzeleri kanımca. Ulus bilincinin ve bağımsızlığın temellerinin atıldığı bu mekanları kanımca her vatandaş görmeli, ziyaret etmeli. Belki önce Ankara Müzeleri genel başlığına göz atmak istersiniz.

Ξ ANITKABİR

ANITKABİR, Ankara www.turkcebilgi.com
ANITKABİR, Ankara, turkcebilgi.com

Ankara demek ANITKABİR demek. Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı’nın, inkılapların önderi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk‘ün, Anıttepe’de bulunan anıt mezarı. Anıtkabir Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olmasının yanı sıra, müzeleri, parkları, tören alanı, kuleleri ve Aslanlı Yolu ile çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin vücut bulduğu yegâne alan.

1944-1953 yılları arasında inşa edilen, 2. Ulusal Mimarlık Dönemi’nin en önemli örneği sayılan anıt mezar, Atatürk’ün Yurtta Sulh, Cihanda Sulh özdeyişinden ilham alınarak oluşturulan Barış Parkı ve yapı kompleksinin en önemli bölümlerini barındıran Anıt Blok’u olmak üzere 2 bölümden oluşuyor. Hürriyet Kulesi ve İstiklal Kulesi’nin başlangıç noktasını oluşturduğu Anıt Blok’ta Aslanlı Yol’dan geçerek ulaşacağınız Tören Meydanı, Kurtuluş Dönemi’ni anlatan kulelerle çevrelenmiş. Meydandaki 42 basamaklı merdiveni çıkarak giriş yapabileceğiniz Mozole ise Şeref HolüMezar Odası gibi yapının esas bölümlerini barındırıyor. Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’nin bulunduğu yapı kompleksini gezerken, Cemal Gürsel’in Kabri ile İsmet İnönü’nün Kabrini de görebilirsiniz.

Adres: Anıtkabir Komutanlığı Anıttepe / Çankaya / Ankara
Web-site: anitkabir.gnkur@tsk.tr
Tel: 0 (312) 231 79 75 / 0 (312) 231 18 61 (Santral)
Ziyaret saatleri: Her gün, 1 Şubat-14 Mayıs: 09.00-16.30
15 Mayıs-31 Ekim: 09.00-17.00
01 Kasım-31 Ocak: 09.00-16.00

Ξ Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi

Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, Ankara, www.kadinlopedi.com
Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, Ankara, kadinlopedi.com

1960’ta Anıtkabir Atatürk Müzesi adıyla açılan, 2002’de yeni eklenen bölümlerle Anıtkabir Atatürk Müzesi ve Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak hizmet veremeye devam eden müzede, uzun yıllar Mustafa Kemal Atatürk’ün kullandığı ve kendisine yabancı devlet adamları tarafından hediye edilen eşyalar sergileniyor. Atatürk’ün Özel Eşyaları, panorama ve yağlıboya tablolarla Çanakkale Muharebeleri ve Kurtuluş Savaşı, Millî Mücadele ve Devrimler ile Atatürk’ün Özel Kitaplığı olmak üzere 4 ana bölümden oluşuyor.

Adres: Anıt Caddesi Tandoğan/Ankara
Web-site: http://www.anitkabir.tsk.tr/03_muzeler/muzeler.html
Tel: 0 (312) 231 79 75/2330
Ziyaret saatleri: Haftanın her günü, 09.00–17.00 saatleri arasında ziyarete açık olan Anıtkabir’in ziyaret saatlerinde, 10 Kasım gibi yılın belli ve önemli günlerinde değişiklikler yapılıyor.

Ξ Kurtuluş Savaşı Müzesi (I. TBMM Binası)

Kurtuluş Savaşı Müzesi (I. TBMM Binası), Ankara
Kurtuluş Savaşı Müzesi (I. TBMM Binası), Ankara

Ulus Meydanı’nda bulunan I. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası, 1920-1924 tarihleri arasında I. TBMM olarak hizmet vermiş ulusal mimarlık dönemi yapılarından. Daha sonra Cumhuriyet Halk Fırkası Genel Merkezi ve Hukuk Mektebi olarak işlevini sürdüren yapı, 1961’de Türkiye Büyük Millet Meclisi Müzesi, 1981’de de Kurtuluş Savaşı Müzesi adıyla ziyarete açılmış. Müze koleksiyonu içinde, Atatürk ve bazı milletvekillerine ait şahsi eşyalar, etnografik malzemeler, istiklal madalyaları, savaş araç ve gereçleri, Teşkilat-ı Esasiye Kanunu’nun müsveddeleri, telefon ve mors yazıcı gibi iletişim araçları ile yağlı boya tablolar bulunuyor.

Adres: Kurtuluş Savaşı Müzesi, Cumhuriyet Bulvarı I. Meclis Binası, Ulus/ANKARA
Web-site: http://www.kulturvarliklari.gov.tr/TR,44062/ankara-kurtulus-savasi-muze-mudurlugu.html
Tel: (0312) 3107140
Ziyaret saatleri: Pazartesi hariç her gün 09.00–17.00 saatlerinde ziyarete açık.

Ξ Ankara Cumhuriyet Müzesi

Ankara Cumhuriyet Müzesi, Ulus-Ankara
Ankara Cumhuriyet Müzesi, Ulus-Ankara, vikipedi

Ulus’taki Cumhuriyet Caddesi’nde yer alan Ankara Cumhuriyet Müzesi binası, 1923’te Cumhuriyet Halk Fırkası Mahfeli olarak inşa edilmiş ve 1924’te I. TBMM binası yeterli gelmeyince bu binanın işlevi değiştirilerek Meclis binası olarak düzenlenmiş. 1960’ dek II. TBMM binası olarak kullanılan yapı, 1981’den bu yana Cumhuriyet Müzesi olarak hizmet veriyor. Müzede, Türkiye’nin ilk üç cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve Celal Bayar’ın kişisel eşyaları, mecliste kullanılan çeşitli kırtasiye araçları, meclis görüşme tutanakları, milletvekili yoklama defterlerinden birer örnek ile Atatürk ilkeleri ve inkılâplarına ilişkin eserler sergileniyor.

Adres: Cumhuriyet Bulvarı No: 22 Ulus/Ankara
Web-site: www.cumhuriyetmuzesi.gov.tr/
Tel: 0 (312) 310 53 61
Ziyaret saatleri: Pazartesi hariç her gün 09.00-12.00/13.30-17.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Ξ Pembe Köşk

Pembe Köşk, Ankara, vikipedi
Pembe Köşk, Ankara, vikipedi

Ankara’nın en eski evlerinden biri olan Pembe Köşk, Ankara başkent olduktan sonra, Türkiye’nin sosyal ve kültürel hayatındaki ilklerin birçoğuna sahne oldu. Atatürk’ün başkanlığını yaptığı toplantı ve çalışmaların yapıldığı köşk, 1927’de Ankara’nın ilk balosuna sahne olurken Cumhuriyet’in ilk konser ve sergileri, ilk ilmi toplantıları, satranç ve bilardo, ata binme, mânia atlama yarışmaları bu evde, bu bahçede düzenlendi. Ankara’nın iklimine uygun çiçek ve ağaçların, çamların yetiştirilme deneyleri Pembe Köşk’ün bahçesinde uygulandı. İnönü Vakfı tarafından Müze-Ev olarak düzenlenen Pembe Köşk, her yıl milli bayramlarda ziyarete açılıyor. Pembe Köşk’te İnönü ailesine ait eşya, madalyalar, Atatürk ile yemek yedikleri oda, İsmet İnönü’nün Atatürk ile bilardo oynadığı masa, İsmet İnönü’nün sahra dürbünü, satranç masası, silahlar, üniformalar sergileniyor.

Adres: Şehit Ersan Cd. No:14 Çankaya/Ankara
Web-site: http://www.ismetinonu.org.tr/index.php/muze-evler
Tel: 0 (312) 428 18 41
Ziyaret saatleri: Pembe Köşk her yıl 23 Nisan’ı içine alan yaklaşık 1 ay ve 29 Ekim’i içine alan yaklaşık 1 ay olmak üzere iki kez ücretsiz olarak ziyarete açılıyor.

Ξ Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği, Ankara, metu.edu.tr
Atatürk Orman Çiftliği, Ankara, metu.edu.tr

Atatürk Orman Çiftliği, 1925’te Atatürk’e hediye edilmiş olan bir arazinin üzerine, kendisinin talimatı üzerine Türk tarımına da öncülük etmek için kurulmuş bir çiftlik. 1937’de ise Atatürk tarafından hazineye bağışlanan Atatürk Orman Çiftliği’nde, ülkenin en büyük hayvanat bahçesi, Atatürk’ün Selanik’teki evinin bir benzeri olan Atatürk Evi Müzesi ve tarihi Karadeniz Havuzu bulunuyor.

Atatürk Orman Çiftliği, Ankara, serdengecti52.blogspot.com.tr
Atatürk Orman Çiftliği, Ankara, serdengecti52.blogspot.com.tr

1922’de 1. Derece sit alanı olarak tescil edilen, Atatürk’ün mirası ve Ankara’nın en büyük yeşil alanı olarak Cumhuriyet eserleri arasında önemli bir yer tutan Atatürk Orman Çiftliği’nde, Atatürk’ten ve İsmet İnönü’den sonra hayatını kaybeden cumhurbaşkanlarıyla Kurtuluş Savaşı şehitleri için tasarlanan ve Anıtkabir’den sonraki ilk anıt-mezar olan Devlet Mezarlığı’nı ziyaret edebilirsiniz. Çiftlik bölgesi aynı zamanda, kokoreç ve dönercileri ile efsane olan bir Ankara klasiği.

Adres: Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü, Gazi Mahallesi/Ankara
Web-site: http://www.aoc.gov.tr/
Tel: 0 (312) 211 01 79
Ziyaret saatleri: Hafta içi 08.30-18.00, hafta sonu 08.30-19.00, girişler ücretsiz.

Ξ Atatürk Evi Müzesi

AOÇ, Atatürk Evi Müzesi, Ankara, vikipedi
AOÇ, Atatürk Evi Müzesi, Ankara, vikipedi

Atatürk’ün 100. Doğum Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde, Atatürk’ün Selanik’teki evinin birebir kopyası olan Atatürk Evi Müzesi, Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) girişimi ile Atatürk Orman Çiftliği sınırları içerisinde yaptırılarak, 10 Kasım 1981’de ziyarete açıldı. Ayrıca bu etkinlikler içerisinde Tarımcı Atatürk Anıtı da evin yakınında bulunuyor.

Müzede, Selanik’teki evin birebir eşyalarından oluşturulan Atatürk Odası; Atatürk’ün şahsi fotoğraf, vesika ve belgelerinin bulunduğu Müze Odası ile katlardaki Sofa, Mutfak, Oturma ve Misafir Odaları bölümlerinden oluşuyor.

Adres: Atatürk Orman Çiftliği Gazi Mahallesi/Ankara
Web-site: http://www.aoc.gov.tr/index.php?view=cnt&cinf=24|12|12
Tel: 0 (312) 211 01 70/222
Ziyaret saatleri: Hafta içi 08.30-18.00, hafta sonu 08.30-19.00, girişler ücretsiz.

Ξ Atatürk Orman Çiftliği Müze ve Sergi Salonu

Atatürk Orman Çiftliği Müze ve Sergi Salonu, Ankara, fotovenessa.blogspot.com.tr
Atatürk Orman Çiftliği Müze ve Sergi Salonu, Ankara, fotovenessa.blogspot.com.tr

Eskiden şarap fabrikası olarak kullanılan müze binası, restore edilerek müze ve sergi salonu haline getirilerek Atatürk Orman Çiftliği’nin kuruluşunun 85. yılında, 2010’dan bu yana müze olarak faaliyetine başladı. Atatürk Orman Çiftliği Müze ve Sergi Salonu’nda halihazırda Atatürk Orman Çiftliği’nde kullanılan eski alet, makine ve ekipmanlar sergilenirken, sergi salonu da her türlü sanatsal faaliyet için kullanılıyor. Hanri Benazus Koleksiyonu’nda ise, Hanri BENAZUS’a ait Atatürk fotoğrafları, sürekli olarak sergileniyor.

Adres: AOÇ Müze ve Sergi Salonu, Alparslan Türkeş Cd. No:68 Gazi/Ankara (AOÇ Bal Fabrikası yanı)
Web-site: http://www.aoc.gov.tr/index.php?view=cnt&cinf=49|12|12
Tel: 0 (312) 211 01 70/222
Ziyaret saatleri: Müze ve Sergi Salonu her gün 08.00-17.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

Ξ Milli Mücadelede Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi

Milli Mücadelede Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi, vikipedi
Milli Mücadelede Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi, vikipedi

Atatürk’ün Ankara’ya geldiği 27 Aralık 1919’dan 1922’ye dek başkomutanlık karargâhı ve konutu olarak kullanılan, en önemli iç ve dış kararlara tanıklık eden müze binası, ilkin Bağdat Demiryolu’nun yapımı sırasında 1892’de inşa edilmiş. Türkiye’nin yakın tarihine ışık tutan ve özellikle de Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) kuruluş yıllarında kullanılan eserlerin sergilendiği Milli Mücadelede Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi’nde, empresyonist ressam İbrahim Çallı’nın en önemli eserleri arasında yer alan “Kurtuluş Savaşı’nda Kağnı Çeken Kadınlar” tablosu da sergileniyor.

Adres: TCDD Ankara Garı Ulus/Ankara
Web-site: www.tcdd.gov.tr
Tel: 0 (312) 309 05 15/4084
Ziyaret saatleri: Cumartesi, pazar ve dini bayramlar hariç hafta içi her gün 09.00-12.00 ile 13.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Ankara Müzeleri başlığı altındaki ilk bölüm olan Ankara Atatürk ve Cumhuriyet Müzeleri‘nin ardından Ankara’nın Kurumsal Müzeleri, Ankara Tematik Müzeler ve Ankara Özel Müzeler başlıklarına da göz atabilirsiniz.

CEVAP VER