Doha Gezilecek Yerler

2
1243

Gezi Evreni & Katar Turizm Otoritesi Doha Gezisi vesilesiyle ziyaret etme fırsatı bulduğum Katar ile ilgili yazı dizisine heyecanla devam ediyorum efendim (: Katar Rehberi‘nin alt başlığının ilki Katar Gezilecek Yerler‘in ardından sıra Doha gezilecek yerlerde.

Doha, Katar‘ın başkenti ve bir başkentten beklenebilecek her türlü imkân ve etkinliğe sahip. Alışveriş merkezleri, oteller, kültür ve sanat merkezleri, müzeler, parklar, eğlence merkezleri, restoranlar ve yerel yaşamı yansıtan otantik bölgeleriyle tam bir dünya metropolü. Gezilecek pek çok yeri bulunan Doha’da yapmaktan hayli keyif alacağınız pek çok etkinlik de var.

Doha Gezilecek Yerler

Ξ Katara Cultural Village

Katara Cultural Village
Katara Cultural Village, Doha-Katar

Katara Cultural Village, Doha’nın kuzeyindeki Banana Island ile West Bay bölgesi arasındaki doğu kıyılarında yer alıyor ve benim için Doha’nın bir numaralı bölgesi. Zira bu bölge Katar’ın bilimsel, kültürel ve sanatsal vizyonunu, yerel yaşam tarzıyla harmanladığı yegâne alan. Katara ile ilgili tüm ayrıntılar Katara Cultural Village yazısında. Doha’da dünya mutfaklarından lezzetler sunan restoranların çoğu da bul bölgede bulunuyor, Katar Yeme-İçme Rehberi, Katara Cultural Village ve Katar Yeme-İçme Kültürü yazılarında bu konu ile ilgili epeyce detay verdim.

Ξ Museum of Islamic Art

Museum of Islamic Art, Doha-Katar

Museum of Islamic Art Doha Limanı’nda, I.M. Pei tarafından tasarlanan eşsiz binasında bulunuyor. Müzede, tüm Avrupa, Afrika, Orta Doğu, Asya’daki Müslüman hanedanlara ve Al-Thani hanedanına ait el yazmaları, dokumalar, metal, cam ve seramik objelerden oluşan bir koleksiyon sergileniyor. Katar’ın en önemli müzesi olan İslam Eserleri Müzesi ile ilgili ayrıntıları yazacağım.

Ξ Souq Waqif

Souq Waqif, Doha-Qatar
Souq Waqif, Doha-Qatar

Souq Waqif, Katar’ın ve başkent Doha’nın en otantik, en egzotik bölgesi. Kentin ilk yerleşim yeri olan Souq Waqif’te, Arap kültürünün vazgeçilmezlerinden, meşhur “souq” çarşılarını görebilirsiniz. Baharat kokularının arasında yerel eşyaları ve yöresel lezzetleri bulabileceğiniz, Türk Kahvesi ve nargile ile yorgunluğunuzu atabileceğiniz küçük pazarlar bu kentin en şirin en farklı bölgesi. Detaylar Souq Waqif yazısında olacak.

Ξ Al Fanar Qatar Islamic Cultural Center

Al Fanar Qatar Islamic Cultural Center
Al Fanar Qatar Islamic Cultural Center, Souq Waqif çatıları üzerinden böyle görünüyor…

Al Fanar Qatar Islamic Cultural Center (Katar İslam Kültür Merkezi), her seferinde belirttiğim gibi, başkent Doha’nın ve hatta Katar’ın en şık, en zarif yapılarından biri. Kanımca Doha’nın West Bay bölgesinden ziyade Katar’ın kendine has mimarisini yansıtan, çoğu fotoğrafta da öne çıkan bir yapı. Ayrıntısına göz atmak isterseniz, Al Fanar Qatar Islamic Cultural Center yazısında olacak.

Ξ Sheikh Faisal Bin Qassim Al Thani Museum

Sheikh Faisal Bin Qassim Al Thani Museum, Doha-Katar
Sheikh Faisal Bin Qassim Al Thani Museum, Doha-Katar, by http://www.asergeev.com

Sheikh Faisal Bin Qassim Al Thani Museum (Sheikh Faisal Koleksiyonu) 5 bin metrekarelik bir alanda el yazmaları, metal nesneler, önemli arkeolojik bulgular, nakış, tekstil, halı ve antika mobilyalar dahil, 3 binden fazla parçanın sergilendiği müze. Ne yazık ki burayı görme fırsatım olmadı, ama araştırınca merak ettim. Babası Şeyh Qassim bin Faisal tarafından H.H. Sheikh Faisal bin Qassim Al-Thani’ye verilmiş bu özel koleksiyonun yanı sıra müzede tarihi araba koleksiyonu ile 19. yüzyıla ait buharlı araçlar da bulunuyormuş.

Ξ Corniche

Oldukça hoş, palmiye ağaçlarıyla süslü, deniz manzarası boyunca temiz hava ve hafif deniz melteminin tadını çıkarabileceğiniz tertemiz bir bölge. Doha Körfezi’ni çevreleyen Corniche, Musaum of Islamic Art’tan Doha şehir merkezindeki West Bay denilen gökdelenler bölgesine dek uzanan 7 km’lik kesintisiz bir kordon. Denizin doldurulmasıyla elde edilen Corniche kıyısında geleneksel ahşap Arap yelkenlileri ile tekne turu yapmak Doha aktiviteleri arasında yer alıyor. Souq Waqif’e uğrayıp Corniche’e doğru yürüyebilirsiniz.

Ξ Pearl Qatar

Pearl Qatar, Doha-Katar
Pearl Qatar, Doha-Katar

Pearl Qatar, Doha’nın kuzeyindeki bir yapay ada. Dubai’nin Palmiye Adaları (Palm Jumeirah) kadar şatafatlı olmasa da yaklaşık 20 bin konut ile 50 bin kişinin yaşadığı epeyce lüks bir bölge. Buranın bir özelliği de daha önce Anlat Bakalım Katar ve Anlat Bakalım Doha yazılarımda da bahsetmiştim, yabancıların Katar’da konut sahibi olabildiği tek bölge olması. Yerleşke içerisinde uluslararası markaların mağazaları ile restoranlar, spor merkezleri ve daha pek çok yaşam alanı bulunuyor. Şimdilik yalnızca Porto Arabia bölgesinin tamamlandığı ada, adı gibi inci şeklinde tasarlanmış. Katar’ın lüks yüzüne tanıklık etmek için ideal olduğu gibi teknelerle adayı keşfe çıkabilir, restoranlarında dünya lezzetlerini tadabilir, kafelerinde soluklanabilirsiniz.

Ξ Al Rumaila Parkı

Al Rumaila Parkı, Doha-Katar, by http://qatar.umnet.dk
Al Rumaila Parkı, Doha-Katar, by http://qatar.umnet.dk

Al Rumaila Parkı, Corniche’de yer alan ve içeresinde çeşitli dükkanlar, kafeteryalar, restoranlar ve yeşil alanlar bulunduran bir park. Ben görmedim ancak, Doha’nın en turistik yeşil alanı imiş. Al Rumelia’da, çocuklar için bazı eğlence ve gezinti yerleri, açık hava tiyatrosu, sanat galerisi, su öğeleri ve kaykay ve paten rampaları bulunuyormuş.

Ξ West Bay

West Bay, Doha-Katar
West Bay, Doha-Katar

West Bay, Doha’nın olduğu kadar Katar’ın da siluetini oluşturan, fotoğraflardan oldukça tanınan bir bölge. 300’e yakın gökdelenin yer aldığı West Bay’da, iş merkezleri, ofisler ve uluslararası büyük kuruluşların merkezleri yer alıyor. Shangri-La Hotel Doha gibi lüks otellerin de bulunduğu, konaklama için en çok tercih edilen bölgede hemen hemen dünyaca ünlü tüm oteller mevcut.

Ξ Alışveriş Merkezleri

City Center Mall, Doha-Katar
City Center Mall, Doha-Katar

Katar’ın en büyüğü başkent Doha’da olmak üzere 2 alışveriş merkezi var. 70 binden fazla ziyaretçi ağırlayan City Center Mall ise, Hamad Uluslararası Havaalanı’ndan 25 dakika uzaklıkta olan ve West Bay’daki Doha ekonomisinin merkezinde yer alıyor. Villagio, Aspire Centre’ın yanında bulunan ve gondolları, kanal üzerindeki köprüleri ve her iki yandaki rahat sandalyeleriyle beraber ortasından kanal geçen Venedik’e benzer şekilde tasarlanmış bir merkez. Katarlılar tarafından en çok ziyaret edilen Landmark ise, pek çok mağaza ve restoranın haricinde bir yaşam kompleksi.

Palmiye ağaçları, liman manzarası, plajları ve kültür merkezleriyle etkileyici bir şehir olan Doha’nın farklı bölgelerine dağılan müze ve sanat galerilerinden Fotoğraf MüzesiSilah MüzesiOryantalist Müzesi gibi pek çok müzeyi de görme şansınız var. Dilerseniz, Doha ile ilgili diğer Doha’ya gitmek için Peril’ce 10 nedenAnlat Bakalım Doha ve Bir Orta Doğu macerası, Peril’ce Doha yazılarına da göz atabilir, konaklama seçenekleri için Oteller menüsüne uğrayabilirsiniz (:

2 YORUMLAR

  1. Merhabalar,
    Yazılarınızı okudukça bu ülke ile ilgili hiç tahmin edemeyeceğim şeyler öğreniyorum doğrusu ?

    Diğer Katar yazılarınızla birlikte biz okuyucular için çok kapsamlı, detaylı ve bilgilendirici bir yazı dizisi olmuş ?

    Kaleminize sağlık, sevgiler ?

CEVAP VER