Katar Gezilecek Yerler

4
1128

Katar, dünyanın en zengin ülkesi ve Basra Körfezi’nin hızla gelişen ülkelerinden biri. Arap Yarımadası’nın doğusunda bulunan bir Basra Körfezi ülkesi olan Katar, çöllerinden bembeyaz kumlu adalarına, gökdelenlerinden müzelerine, kültürel dokusundan otantik atmosferine, oryx çiftliklerinden modern lüks otellerine ve dünya mutfaklarından seçkiler sunan restoranlarına dek şık mekanları, heyecan verici maceraları ile cıvıl cıvıl bir kültür, ticaret ve turizm merkezi. Başkent Doha başta olmak üzere pek çok görülecek yeri olan Katar, çok güzel bir ülke.

Katar Gezilecek Yerler

Ξ Doha

Souq Waqif, Doha-Katar
Souq Waqif, Doha-Katar

Katar gezilecek yerlerin birçoğu Doha’da bulunuyor. Ülkenin doğusundaki Basra Körfezi kıyısında yer alan Doha, gökdelenleri, pahalı otelleri ve yapay adalarıyla lüks bir resim çizerken, bir yandan da yerel yaşamın tüm renklerini barındıran eski şehir bölgesiyle, bu farklı kültürü keşfe çıkarıyor. Gezilecek pek çok yeri bulunan Doha’da yapmaktan hayli keyif alacağınız pek çok etkinlik de var. Doha’da görülmesi gereken yerleri, Doha Gezilecek Yerler yazısında epeyce ayrıntı şekilde anlattım.

Ξ Khor Al Adaid

Khor Al Adaid, Katar
Khor Al Adaid, Katar

Khor Al Adaid, Katar’ın güneydoğu köşesinde Doha’dan yaklaşık 60 km uzaklıkta, ülkenin en etkileyici doğa harikalarından biri ve bence en güzel yeri. Hatta sırf burayı görmek için bir Katar’a gidilir. “İç Deniz” olarak adlandırılan Khor Al Adaid, kendine özgü ekosistemiyle, denizin çölün kalbine kadar ilerlediği dünyada ender rastlanan bir bölge.

Yalnızca dört tekerlekli sürüş araçlarıyla ulaşılabilen bir bölge olan Khor Al Adaid bugün UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. “Sabkha” adı verilen kum ve kireç çökeltileriyle kaplı olan bölge, denizi kucaklayan ve kum tepelerinden oluşan büyülü bir manzaraya sahip. Rüzgârın etkisiyle yer değiştiren kum tepeleri, gelgitin yarattığı benzersiz güzellikleriyle ve jeolojik özellikleriyle de ünlü. Diğer yandan, Arap oryxi, ceylanlar, çeşit çeşit kuş türleri ile de tamamen o yöreye özgü doğal bir yaşam alanı. Dünyanın başka bir yerinde bilinen bu tipte benzer bir lagünal sistem olmadığı söyleniyor.

Geçmişte geleneksel tarım ve balıkçılık yerleşmelerinin olduğu Khor Al Adaid’de, bir korniş, bir müze, birkaç gözetleme kulesi, plajlar, tarihi kuleler, camiler ve balıkçı tekneleri ve küçük teknelerinin bulunduğu bir liman bulunuyor. Berrak denizi ve uzun incecik kumlu sahiliyle mutlaka görülmesi gereken bir bölge.

Ξ Banana Island

Banana Island, Katar
Banana Island, Katar

Banana Island, hakikaten Katar’ın en güzel yerlerinden biri. Şeklinden dolayı bu ismi alan, bembeyaz kumları ve turkuaz deniziyle Maldivleri aratmayan, Katar’ın doğal adası. 700 metrelik sahili ile başkent Doha’nın en uzun plajına sahip olan Banana Island, gerek doğal güzelliği, gerekse de üzerinde kurulu wellness-spa merkeziyle tüm dünyadan epeyce ziyaretçi ağırlıyor. Doha Limanı’ndan teknelerle yaklaşık yarım saatte ulaşılabilen adayı görmeden kesinlikle Katar’dan dönmeyin.

Ada üzerinde Orta Doğu’nun en büyük spa ve wellness merkezi olma özelliğine sahip lüks bir resort otel bulunuyor. Lüks konaklama hizmeti veren resort hotel, spa ve masaj merkezi, helikopter pisti, bowling ve sinema salonu, 100 metrelik lagün havuz, restoran, golf sahası, voleybol ve basketbol pisti bulunuyor.

Ξ Sealine Desert

Sealine Desert, Katar

Sealine Desert Doha’ya bir saat uzaklıktaki Sea Line Çölü, pek çok farklı aktivitenin yapıldığı bir turizm merkezi. Uçsuz bucaksız çölün denizle birleştiği Basra Körfezi’nde yüzebilir, gece çadırlı kamp deneyimini yaşayabilirsiniz. Katar’da cip safari ve deve ile gezi aktivitelerinin yapıldığı en popüler çöl alanı. Özellikle gün batımında pek çok turistin uğrak adresi olan Sealine’da uçsuz bucaksız çölün denizle birleştiği noktada yüzebilir, gece çadırlı kamp deneyimini yaşayabilirsiniz. Başkent Doha’ya bir saat uzaklıktaki Sealine Çölü’nde ayrıca paramotor aktivitesi yapmak da mümkün. Bu adrenalin dolu deneyimlere mesafeli olsanız da güneş batarken mutlaka çölün ufuk çizgisiyle birleştiği anlara tanık olun.

Sealine Desert çevresinde bir çadır kampı olan Regency Sealine Beach Camp, Arap ve Bedevi mutfak kültürünü deneyimlemek için eşsiz bir fırsat. Yemeklerinin yanı sıra, çölde safarinin ardından kampta yıldızların altında ateş yakıp nargile içebilir, dalga sesleri ile geceyi çadırlarda geçirebilirsiniz.

Çölde konaklama deneyimi, ülkeye gelen ziyaretçiler için, bulundukları coğrafyayı tanımanın en keyifli, en heyecan verici yolu. Katarlıların da hafta sonlarını geçirdikleri en popüler tatil mekânı olan çölde kurulan bu çadırlar, Arap gelenekleri ile modern yaşamın bir araya gelmesi ile oluşturulmuş. Öyle ki çadırların içi bir süit oda gibi, ihtiyacınız olan her şeyin bulunduğu bir yaşam alanı şeklinde tasarlanmış.

Ξ Al Zubarah Archaeological Site

Al Zubarah Archaeological Site, Katar
Al Zubarah Archaeological Site, Katar

Al Zubarah Archaeological Site, Doha’nın 100 kilometre kuzey batısında yer alan, Katar’ın en önemli arkeolojik bölgesi. 1938’de yakınlarındaki kale kalıntılarının üzerine inşa edilmiş olan ve 2013’te UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil edilen Al Zubarah Kalesi ve onu çevreleyen 60 hektarlık arkeolojik alan, bölgedeki 18’inci ve 19’uncu yüzyıl yerleşiminin en kapsamlı ve en iyi korunmuş örneklerinden.

Bir zamanlar Hürmüz Boğazı ile Basra Körfezi’nin batı kolu arasında kalmış, önemli bir inci avcılığı ve küresel ticaret merkezi olan Al Zubarah, aynı zamanda Katar’ın en önemli arkeolojik sit alanı. Al Zubarah, etrafı duvarlarla çevrili bir sahil şehrinin kalıntılarını da kapsıyor. Dilerseniz alanda develerle de bir tur atabilirsiniz

Ξ Qatar Racing and Equestrian Club 

Qatar Racing and Equestrian Club, Katar
Qatar Racing and Equestrian Club, Katar

1975’te açılan ve Katar kültüründe önemli bir yere sahip olan atların yetiştirildiği, biniciliğin öğretildiği, ulusal ve uluslararası yarışların yapıldığı Qatar Racing and Equestrian Club, Doha’nın şehir merkezine yaklaşık 20 dakika mesafede. Birbirinden güzel atların yetiştirildiği, biniciliğin öğretildiği, ulusal ve uluslararası yarışların yapıldığı kulüp Katar’ın dünyaca ünlü yerlerinden biri. Kulüpte gerçekleşen yarışlar her çarşamba ve perşembe günleri ücretsiz izlenebiliyor.

Biniciliğin ilerlemesini hedefleyen kulüpte, farklı at yarışlarına uygun eğitim tesisleri bulunuyor. Kimi at, at yarışları için yetiştirilirken kimisi de at güzellik yarışması için hazırlanıyor. Atlar için farklı rehabilite bölümlerinin bulunduğu kulüpte atlara iki farklı havuzda yüzme öğretiliyor. Kulübün Nalbant Bölümü’nde ise nalcılık geleneğine uygun atların türlere göre tasarlanmış nallar üretiliyor. 1980’den beri Uluslararası Binicilik Federasyonu’nun (FEI) bir üyesi olan kulüp küçük yaştan itibaren biniciler yetiştirirken, yerel ve uluslararası binicilik yarışmalarına da ev sahipliği yapıyor.

Ξ Al Shahaneya Doğal Yaşam Parkı

Arabian-Oryx-Katar
Arabian Oryx

Al Shahaneya Doğal Yaşam Parkı, Doha’ya 60 km uzaklıkta yer alan ve farklı hayvan türlerinin yetiştirildiği doğal bir gözlem alanı. Ne yazık ki ben burayı göremedim ancak Shahaneya, deve yarışlarıyla ünlü olan bir bölge. Özellikle deve yarışı için büyük bir pistin de bulunduğu Shahaniya’da ayrıca, safkan Arap atlarının gösterisini izleyebileceğiniz gibi, bölge Oryx Çiftliği ile de ünlüymüş.

Oryx Çiftliği, Katar’ın milli hayvanı olan ve ulusal hava yolu firması Qatar Airways’in de logosu olan oryxlerin bulunduğu, Shahaneya’daki çiftlik.

Ξ Al Khor Museum

Al Khor Museum, Katar
Al Khor Museum, Katar

Doha şehir merkezine 57 km uzaklıkta Al Khor Kasabası’nda deniz kıyısında yer alan Al Khor Museum’u görmedim fakat, ilk çağ ve orta çağa dek uzanan geniş bir zaman dilimini simgeleyen kalıntıların bulunduğu bir bölgeymiş burası. Zemin katta antropolojik bir bölüm yanında Al Khor’un ünlü ünlü balıkçılık, dalış ve gemi yapımı tasvir eden bir bölümü, birinci katta ise deniz kabuklarından boyalar yapma teknikleri, son zamanlarda keşfedilen kalıntılar ve Katar’daki son 120.000 yıldaki değişimleri gösteren jeolojik haritalar sergileniyormuş.

Gezi Evreni & Katar Turizm Otoritesi Doha Gezisi vasıtasıyla görme fırsatı bulduğum Katar, dinamik ve modern toplumun tüm ihtiyaçlarını karşılayan mekanlarıyla, kökü çok eskilere uzanan kültürünü zarafetle birleştiren bir ülke. Buradan istikamet, Doha Gezilecek Yerler (: Dilerseniz Katar ile ilgili daha önce yazdığım Katar’ın şaşırtan 5 yüzüKatar Yeme-İçme Rehberi, Katara Cultural VillageKatar Yeme-İçme KültürüAnlat Bakalım Katar ve Bir Orta Doğu macerası, Peril’ce Doha, Katar yazılarına da göz atabilirsiniz.

4 YORUMLAR

CEVAP VER